Klub Wiewiórka
Opiekunki: Małgorzata Gąbka i Elżbieta Małecka
    

 

 

      Święto Służby Zdrowia  

Dnia 7 kwietnia 2014 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Służby Zdrowia. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wiewiórka w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli pani stomatolog Halinie Mazurek i pielęgniarkom pani Teresie Staszek oraz pani Renacie Płazie życzenia oraz słowem i piosenką podziękowali za codzienną opiekę nad nami.
                                                                             /Elżbieta Małecka, Małgorzata Grabczyńska/

     Pomagamy

Uczniowie z Klubu Wiewiórka bardzo chętnie pomagają potrzebującym, wspierając akcje charytatywne na terenie naszej szkoły:
- Góra grosza,
- Jedna koza, jedno życie,
- Pomóż dzieciom przetrwać zimę.
                                                                                                         /Elżbieta Małecka/

      III d - Najbardziej rozkręcona klasa"

Dnia 4 grudnia 2013 r. rozstrzygnięto konkurs na "Najbardziej rozkręconą klasę". Polegał on na zbiórce nakrętek po napojach, które będą przeznaczone dla Alana, chłopca z dziecięcym porażeniem mózgowym. Okazało się, że  uczniowie klas  I-III bardzo chętnie rozkręcają się" na pomaganie chorym
i potrzebującym. Wspólnie zebrali 20 worków wypełnionych nakrętkami. Najbardziej "rozkręcone" klasy zostały nagrodzone dyplomami.
                                                  Wyniki konkursu:
                                                 I miejsce - klasa III d
                                                II miejsce - klasa III c
                                                III miejsce - klasa II a
Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco dziękujemy. Szkolny Klub Wiewiórka

      Dopalacze, nowe narkotyki

Dnia 20 listopada 2013 r. odbyło się spotkanie uczniów klas III z pielęgniarką szkolną na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą dopalacze. Uczniowie dowiedzieli się, że dopalacze to substancje psychoaktywne, które działają podobnie jak narkotyki, pobudzająco lub odurzająco. Są w nich składniki pochodzenia naturalnego (zioła z odległych zakątków świata) i produkty chemiczne. Zażywanie dopalaczy powoduje silne zatrucie organizmu, co w przyszłości może skutkować częstszym występowaniem chorób nowotworowych. Pielęgniarka przypomniała również, aby dzieci nigdy nie zażywały substancji, których skład budzi jakiekolwiek podejrzenie i nie przyjmowały słodyczy od nieznajomych.
                                                                                                                     /Elżbieta Małecka/

       Klub Wiewiórka ,,trzyma formę"

Uczniowie klas II i III działający w Klubie Wiewiórka razem z paniami M. Gąbką i E. Małecką propagują zdrowy styl życia i odżywiania się.
                                                                                                                
/Marzena Kasperek/

     Dzień Służby Zdrowia

Dnia 8 kwietnia 2013r. odbyło się krótkie spotkanie przedstawicieli Służby Zdrowia z uczniami ze Szkolnego Klubu Wiewiórka. Klubowicze w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli pielęgniarkom i pani stomatolog życzenia oraz wręczyli laurki i kwiaty.
W czasie spotkania podsumowano również sondę
Śniadanie dziecka" przeprowadzonej wśród uczniów kl. I - III. Okazało się, że duża liczba dzieci nie je śniadania w domu, a do szkoły przynosi słodycze lub otrzymuje 2 złote na drożdżówkę. Pielęgniarki, pani stomatolog i prezentacja multimedialna dotycząca zdrowego odżywiania zachęciły dzieci do przynoszenia do szkoły wartościowego śniadania w formie kanapek i owoców.
Miłym akcentem kończącym spotkanie było zatańczenie Krakowiaka do piosenki
Muczą krowy muczą" zachęcającej dzieci do picia mleka.
                                                                                        /Małgorzata Gąbka i Elżbieta Małecka/

     Niesiemy pomoc

Uczniowie klasy II d bardzo chętnie włączyli się w akcje charytatywne organizowane na terenie naszej szkoły takie jak Góra Grosza" i Pomóż dzieciom przetrwać zimę".
Z dużym zaangażowaniem zbierali grosiki, aby pomóc dzieciom, które wychowują się poza własną rodziną. Zorganizowali również zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin, wspierając ogólnopolską akcję
Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Zebrane dary i duża góra grosików świadczą o tym, że los biednych, potrzebujących i samotnych dzieci nie jest im obojętny.
                                                                                                                   /Elżbieta Małecka/

     I Ty możesz zostać Św. Mikołajem

"Każdy może zostać św. Mikołajem
To jest sprawa prostsza niż się zdaje
Wystarczy odrobinę wrażliwości
By znaleźć w sercu trochę ciepła i czułości"


Dzień 6 grudnia to wyjątkowy dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Najmłodsi z niecierpliwością oczekują św. Mikołaja, który przyniesie wymarzone prezenty. To właśnie tego dnia uczniowie z Klubu Wiewiórka odwiedzili małych pacjentów ze szpitala w Bychawie. Wręczyli chorym dzieciom własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe i prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej, wyłonione podczas konkursu plastycznego
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM".
Wszystkim uczestnikom konkursu, którym nie jest obojętny los chorych dzieci dziękują uczniowie z Klubu Wiewiórka wraz opiekunkami p. Elżbietą Małecką i p. Małgorzatą Gąbką.
                                                                                        /Elżbieta Małecka, Małgorzata Gąbka/

     Nakrętki dla Hospicjum

Szkolny Klub Wiewiórka ogłosił w listopadzie konkurs na najaktywniejszą klasę zbierającą nakrętki dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Do konkursu z wielkim zapałem przystąpili uczniowie wszystkich klas I – III oraz grupa przedszkolna ,,Motylki”. Owoce tej akcji to 9 wielkich worków pełnych nakrętek – i to wszystko tylko w ciągu jednego miesiąca! Bardzo cieszy fakt, że te zbiory będą spożytkowane dla podopiecznych Hospicjum.
Z radością donosimy, że w wyniku zażartej rywalizacji zwyciężyli:
I miejsce: klasa II c – wychowawczyni Dorota Drążek
II miejsce: klasa II d – wychowawczyni Elżbieta Małecka
III miejsce: klasa I b – wychowawczyni Jolanta Stoczkowska
G R A T U L U J E M Y ! ! !
                                                      Organizatorki konkursu: Elżbieta Małecka i Małgorzata Gąbka


     
Zagraj w zielone, trzymaj przyrody stronę

Uczniowie z klasy II c, a zarazem członkowie Klubu Wiewiórka, nie po raz pierwszy mieli do czynienia z edukacją ekologiczną. Tym razem podsumowaniem cyklu lekcji na temat ochrony przyrody nie była klasówka, ale dekoracja na szkolnym korytarzu i spotkanie teatralne z pierwszakami. Dla tych ostatnich prezentowana była inscenizacji pt. ,,Niewielki, ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny”. Dla młodszych kolegów poza występem dzieci przygotowały ekologiczne” zakładki do książek, a oprawę muzyczną piosenek wspomagały ekologiczne”, bo wykonane z niepotrzebnych opakowań, instrumenty muzyczne. Oby nie tylko młodzi ekolodzy zawsze pamiętali, że warto trzymać przyrody stronę!
                                                                                                                /Małgorzata Gąbka/

     Podsumowanie konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie, proszę”

Dnia 12.04.2012r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie, proszę” połączone z obchodami Święta Służby Zdrowia. Przedstawiciele szkolnego Klubu Wiewiórka zapraszali uczniów klas I – III do obejrzenia wystawy plastycznej oraz do wzięcia udziału w „Zgaduj - zgaduli” o tematyce prozdrowotnej. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele Służby Zdrowia p. stomatolog Halina Mazurek i pielęgniarki szkolne p. Renata Płaza i p. Teresa Staszek. Uczniowie z Klubu Wiewiórka w imieniu społeczności szkolnej złożyli Paniom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonany „koszyk słodkości”. Wicedyrektor p. Bożena Szwałek wręczyła laureatom konkursu dyplomy i upominki ufundowane przez życzliwych sponsorów.
W konkursie plastycznym „Nie pal przy mnie, proszę” wzięło udział 92 uczniów klas I – III.
Zobacz wyniki>>
Nagrody na konkurs zostały przekazane przez życzliwych sponsorów:
Panią Edytę Igras sklep „Bazarek”
Panią Zenobię Rusinek
Pana Leszka Szewczyka „ LUMER”
Sklep przemysłowy Carrefour Bychawa

Opiekunowie szkolnego Klubu Wiewiórka p. Małgorzata Gąbka i p. Elżbieta Małecka oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Bychawie składają serdeczne podziękowania sponsorom za przekazane dary rzeczowe.     „Nasze ząbki małe. Będą zawsze bardzo białe"

„Nasze ząbki małe.
Będą zawsze bardzo białe"
Gdy je pastą obłożymy
I szczoteczką wyczyścimy
Owoce i warzywa chętnie zjemy
Szklankę mleka wypijemy”

Dnia 20.01.2012r. odbyło się spotkanie uczniów klasy I d i II c z panią stomatolog Haliną Mazurek i pielęgniarką Teresą Staszek na temat higieny jamy ustnej. Pani stomatolog udzieliła dzieciom dobrych rad jak należy dbać o zęby, aby były mocne i zdrowe. Każde dziecko wraz z pielęgniarką miało możliwość przećwiczenia właściwego sposobu szczotkowania zębów. Wszyscy zgodnie obiecali, że o zęby będą dbali.
                                                                                                                    /Elżbieta Małecka/

      Klub Wiewiórka walczy z katarem


 

W okresie jesienno zimowym dzieci chorują częściej – częściej zapadają na infekcje, „łapią katar” lub przeziębienie.  Chcąc pokazać  niektóre formy profilaktyki, Klub Wiewiórka, przygotował prezentację multimedialną dla uczniów  klas  I – III.  W   prezentacji   wykorzystano  wiersz   Jana   Brzechwy pt. ” Katar”.  Została przeprowadzona  także  związana z tematem  pogadanka i zajęcia plastyczne.
                                                                                                            /Małgorzata Gąbka/

     Akcje charytatywne

Uczniowie z Klubu Wiewiórka bardzo chętnie wspierają akcje charytatywne organizowane na terenie naszej szkoły: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Góra Grosza” i „Zbiórka korków dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie”

     Zbieramy nakrętki

 

 

 

Klub Wiewiórka włączył się w bieżącym roku szkolnym w akcję zbierania nakrętek, propagowaną wśród uczniów przez Samorząd Uczniowski i panią Krystynę Kostrzewską. Klubowicze odwiedzili klasy I – III zachęcając do przynoszenia nakrętek i wspomożenia w ten sposób Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. ”Małego Księcia” w Lublinie. Apel „Wiewiórki” spotkał się z natychmiastowym odzewem, zwłaszcza najmłodszych uczniów, wśród których przodowała klasa I b. Niemal każdego dnia pierwszaki z tej klasy zjawiały się z nową „dostawą”. Między innymi dzięki nim mogliśmy odwieźć do hospicjum, mamy nadzieję nie ostatnią, partię nakrętek. Dziękujemy i prosimy o dalszy ciąg!
                                                                                                                  /Małgorzata Gąbka/

     Praktyczna lekcja ekologii

 

W dniu 16 września 2011r. rozpoczęła się kolejna akcja SPRZĄTANIA ŚWIATA.  Swój skromny udział mają w niej  uczniowie klasy II c, dla których słowo ,,ekologia” staje się coraz bliższe. Roześmiane buzie dzieci, które z entuzjazmem porządkują teren wokół szkoły potwierdzają przysłowie, że ,,wszystkim wesoło, gdy czysto wokoło”.
                                                                                                                     /Małgorzata Gąbka/

     Sprzątanie świata - klasa I d

Uczniowie z klasy I d włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Lasy to życie – chrońmy je”. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki ochronne i worki bardzo chętnie zbierały śmieci wokół szkoły. Okazało się, że jest ich bardzo dużo!!!
                                                                                                                  /Elżbieta Małecka/

     Wakacyjne rady

Głowa nie jest od parady i służyć musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj kiedy słońce pali.
Wesołych, zdrowych i pogodnych wakacji
życzą dzieci ze Szkolnego Klubu Wiewiórka!

 

     7 kwietnia - Święto Zdrowia

7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. Szkoła Podstawowa w Bychawie każdego roku skromnie wpisuje się w jego obchody. Tak było i tym razem. Dzieciaki ze szkolnego Klubu Wiewiórka pod opieką swoich wychowawczyń – pani Elżbiety Małeckiej i pani Małgorzaty Gąbki przygotowały spotkanie z pracującą w szkole panią stomatolog Haliną Mazurek, panią pielęgniarką Teresą Staszek i panią Renatą Płazą. Obecne były także pani dyrektor Małgorzata Tudrujek i pani wicedyrektor Elżbieta Sobaszek. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć życzeń, laurek przygotowanych przez dzieci i piosenek. Miłym akcentem było również podsumowanie konkursu na rymowankę promującą zdrowy styl życia. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział aż 107 dzieci z klas I – III. Wszystkich uczestników mogliśmy nagrodzić dzięki zaangażowaniu właścicieli bychawskich aptek, którzy przekazali nagrody dla uczniów. Składamy serdeczne podziękowania dla pani Haliny Gurgacz, pani Joanny Jachymek, pana Tomasza Kołodyńskiego i państwa Magdaleny i Tomasza Dziwulskich.
                                                                                                        /M. Gąbka, E. Małecka/

     Zdrowe i bezpieczne ferie!

W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi Klub Wiewiórka zaproponował uczniom klas I – III ,,burzę mózgów”, w czasie której dzieci miały zgłaszać pomysły na zdrowe i bezpieczne ferie, a najlepsze zapisać i zilustrować. W efekcie powstała wystawa prac przygotowanych przez poszczególne klasy. Dzieci najczęściej mówiły o:
Bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych
Skróceniu czasu spędzonego przed telewizorem i komputerem
Ograniczeniu słodyczy na rzecz warzyw i owoców
                                                                                                         /M. Gąbka, E. Małecka/

 

     Finał akcji charytatywnej „Pomoc dla powodzian z gminy Wilków”

Dzieci z Klubu Wiewiórka dziękują wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy chętnie wzięli udział w akcji charytatywnej „Pomoc dla powodzian z gminy Wilków”. Cieszymy się, że w naszym otoczeniu znajduje się tak wielu wrażliwych i wspaniałych ludzi, którym nie obojętny jest los innych. To wyraz Waszej dobroci i chęci niesienia pomocy, tym którzy jej oczekują.

                          Dziękują Dzieci z Klubu Wiewiórka wraz z opiekunem panią Elżbietą Małecką

     Akcja charytatywna - Pomoc dla powodzian z gminy Wilków

Dzieciaki z Klubu Wiewiórka zapraszają do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Pomoc dla powodzian z gminy Wilków”


 


     Jesień w Klubie Wiewiórka

Szkolny Klub Wiewiórka już we wrześniu przypomniał uczniom o swoim istnieniu. Najpierw poprzez gazetkę o zasadach zdrowego odżywiania, później przez prace plastyczne pierwszaków z klasy I c pod hasłem ,,Uśmiechnięci żyją dłużej”.
W październiku opiekunka Klubu – pani Elżbieta Małecka – zorganizowała spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Renatą Płazą, na którym  dzieci  wysłuchały  pogadanki  na  temat  zagrożeń  związanych z ,,dopalaczami”. W październiku także klubowicze z klasy trzeciej przygotowali gazetkę pt. ,,Kilka rad jak zdrowo iść przez świat”.
Listopad to miesiąc, w którym najmłodsi członkowie Klubu – uczniowie I c – pod opieką pani Małgorzaty Gąbki zgłębiali tajemnice wody. Dzieci wykonywały ,,wodne eksperymenty”, przygotowały mini plakaty o wykorzystaniu wody i włączyły się w ogólnopolską akcję ,,Mamo, tato, wolę wodę!”. Zachęcone przez wychowawczynię zamiast słodkich napojów postanowiły do szkoły przynosić wodę. Na pewno wyjdzie im to na zdrowie!          
                                                                                                                 /Małgorzata Gąbka/

     Święto Zdrowia

W dniu 20.04.2010r. odbyło się w naszej szkole Święto Zdrowia. Przygotował je Klub Wiewiórka, tj. uczniowie klas II d i III d pod opieką pani Elżbiety Małeckiej i pani Małgorzaty Gąbki. Na uroczystość zaproszono lekarzy i pielęgniarki, którzy na co dzień troszczą się o zdrowie uczniów naszej szkoły. Przybyli: pani doktor Grażyna Kniaź, pani stomatolog Halina Mazurek, pan doktor Artur Danieluk oraz panie pielęgniarki – Renata Płaza i Teresa Staszek. Goście otrzymali podziękowania, życzenia i kwiaty, a wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać wierszy, piosenek i obejrzeć humorystyczne scenki przypominające co to znaczy ,,zdrowy styl życia”. Na zakończenie przedstawiciele poszczególnych klas odebrali dyplomy za przygotowanie plakatów pod hasłem ,,Gdyby moje ciało umiało mówić...”
                                                                                                                   /Małgorzata Gąbka/

      Gazetka

9 marca 2010r. Klub Wiewiórka wydał swoją gazetkę w której mali redaktorzy z klasy III d  zwrócili  uwagę   na   zdrowe  odżywianie, ruch  na  świeżym  powietrzu i prozdrowotną modę.
                                                                                                                  /Małgorzata Gąbka/

      Warsztaty prozdrowotne

!0 lutego 2010r. w klasie III d zostały przeprowadzone warsztaty w zakresie profilaktyki prozdrowotnej. Dotyczyły one głównie zasad zdrowego odżywiania.

     Bezpieczne ferie

Klub Wiewiórka w miesiącu styczniu 2010r. przypomniał uczniom o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Klubowicze z klasy II d przygotowali wystawę na ten temat, natomiast klasa III d wykonała plakaty, których autorzy zostali nagrodzeni dyplomami.
                                                                                                                   
/Małgorzata Gąbka/

     GRYPA STOP!

W dniu 9 grudnia 2009r. szkolny Klub Wiewiórka przypominał uczniom naszej szkoły o tym, że jedną z najprostszych metod (poza częstym myciem rąk) zapobiegania grypie jest używanie chusteczek higienicznych. Grupa uczniów klasy III d przeszła podczas dużej przerwy wśród uczniów w poszukiwaniu tych, którzy mają przy sobie chusteczki. Niestety większość miała, ale w plecaku. Ci natomiast, którzy pokazali opakowanie chusteczek otrzymywali w nagrodę gumę orbit. Klubowicze mają nadzieję, że może przynajmniej do niektórych dotarło hasło ,,GRYPA STOP!” i jego związek z prozaicznym noszeniem chusteczek.
                                                                                                                    /Małgorzata Gąbka/

     "Owocowy dzień"

13 listopada 2009r. uczniowie klasy II d na zajęciach przygotowywali owocowe koreczki i soki.  Witaminowym  przysmakiem poczęstowali grupę  przedszkolną z naszej szkoły. Był to smaczny i zdrowy posiłek dla wszystkich dzieci.
                                                                                                                     /Elżbieta Małecka/

     "Marchewkowy dzień"  

21 października 2009r. Klub Wiewiórka zachęcał dzieci i dorosłych do degustacji wyśmienitej i pełnej witamin surówki z marchewki, własnoręcznie przygotowanej przez uczniów z klasy III d.  Klubowicze odwiedzili między innymi pierwszaków z klasy I b - dzieciaki pałaszowały marchewkę, aż miło!
                                                                                                                    /Małgorzata Gąbka/

     "Czystość to zdrowie"

To  popularne  hasło  znają doskonale dzieci z Klubu Wiewiórka. Swoją wiedzą na ten temat podzieliły się 15 października 2009r. z przedszkolakami, których zaprosiły na inscenizację pt.: "Krasnal" Krasnal - czyścioszek razem z leśnymi duszkami pokazywał, że "wszystkim wesoło, gdy czysto wokoło".
                                                                                                                /Małgorzata Gąbka/

Gazetki ścienne

 
       Klub Wiewiórka swoją działalnością obejmuje najmłodszą część społeczności szkolnej, uczniów klas I – III.  Głównym celem Klubu jest propagowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci, uświadamianie im konieczności i możliwości dbania o zdrowie od najmłodszych lat.

W związku z tym organizowane są zajęcia dotyczące:
-- konieczności dbania o higienę jamy ustnej,
-- metod szczotkowania zębów,
-- sposobów zapobiegania próchnicy,
-- udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
-- zdrowego odżywiania,
-- sposobów zapobiegania przeziębieniom,
-- celowości szczepień ochronnych,
-- aktywnego spędzania wolnego czasu,
-- dbałości o higienę osobistą.

Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie