Rok szkolny 2016/2017

       Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017, podczas którego wyróżnieni  zostali uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, uczestnicy wielu konkursów i zawodów sportowych. W trakcie uroczystości odbyło się oficjalne pożegnanie dwóch pań polonistek odchodzących na emeryturę.

      Podsumowanie osiągnięć roku szkolnego 2016/2017

Prymusi czytaj więcej>>

Laureaci konkursów  czytaj więcej>>

Stypendyści
czytaj więcej>>

Uczniowie ze 100% frekwencją
 
czytaj więcej>>

Najlepsi sportowcy szkoły
 
czytaj więcej>>

 

 

      Przygoda z piosenką

Największy konkurs wokalny w Europie! W tym roku padł rekord! 2346. wokalistów wzięło udział w kwalifikacjach wstępnych 22 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Kwalifikacje odbyły się w 54 ośrodkach w całej Polsce.
Dnia 26 kwietnia konkurs zawitał (po raz pierwszy) do Bychawskiego Centrum Kultury. Komisja artystyczna w składzie: Jarosław Piątkowski (założyciel konkursu), Edmund Kuryluk - wytypowała 14 wokalistów do kolejnego etapu. Eliza Kusy „wyśpiewała” kwalifikacje do II-go etapu regionalnego! Jest to tym większy sukces, że Eliza była jedyną wokalistką reprezentującą szkoły. Pozostali uczestnicy konkursu przygotowywani byli pod opieką instruktorów z różnych domów kultury województwa lubelskiego. Po wstępnych eliminacjach przeprowadzonych w całej Polsce, do II-go etapu zakwalifikowało się 700 wokalistów. Eliminacje regionalne odbywały się 18 maja do 2 czerwca 2017 r.
Dnia 29.05.2017 r. Eliza wzięła udział w kwalifikacji regionalnych 22 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces". Zaprezentowała dwa utwory: „Płacze moje serce” i „Łatwopalni”. Komisja artystyczna przyznała Jej wyróżnienie! Byliśmy zauroczeni Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Przepiękny budynek, wspaniała sala akustyczna, gdzie trwały przesłuchania wokalne, a przede wszystkim perfekcyjna organizacja konkursu!
Jak okazało się później, to nie koniec udziału Elizy w tej edycji konkursu. Dnia 5 czerwca br. pojawiły się oficjalne wyniki internetowego konkursu. Rewelacyjna informacja dotarła do nas z Tarnobrzegu. Konkurs internetowy rozstrzygnięty! Wygrała !!! – informacja na stronie konkursu brzmiała: „ELIZA KUSY głosami internautów została finalistką! Otrzymała 30.7153% głosów.”
Podziękowania dla wszystkich znajomych i nieznajomych, którzy głosowali na Elizę. Wygrana pozwoliła uczestniczyć Elizie Kusy w finale konkursu: „Wygraj Sukces".
W dniach od 20 do 22.06. 2017 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się finał. Eliza zaprezentowała piosenkę pt.: „Płacze moje serce”. Do finału zakwalifikowało się 100 wykonawców z całej Polski. To była wielka „uczta muzyczna” . Szacowne jury miało wybrać najlepszych spośród doskonale śpiewających, z tak dużej grupy, młodych wokalistów. Wielkie uznanie dla organizatorów tego przedsięwzięcia jakim jest konkurs piosenki – „WYGRAJ SUKCES ” !!!
Serdeczne gratulacje dla naszej młodej, utalentowanej i odważnej wokalistki – ELIZY KUSY!!!
                                                                                                            Krzysztof Mendykowski

 

     List do rodziców od Prezesa KRUS

PREZES KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO Adam Sekściński przesyła list do rodziców i dzieci.
Treść listu tutaj


      Wyróżnienie w Międzynarodowym Turnieju  Plastycznym

Uczennica klasy V b Weronika Winiarczyk wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju Plastycznym pod hasłem „Zapobiegajmy pożarom”.  Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Polski, Węgier, Ukrainy, Litwy, Niemiec i Białorusi zostały wysłane do Brześcia. Praca Weroniki została wyróżniona, o czym z radością informujemy. Gratulacje.
                                                                                             Wychowawca Teresa Tracz


     Uroczyste podsumowanie XVII Gminnego Konkursu Matematycznego

17 maja 2017 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole zawody finałowe XVII Gminnego Konkursu Matematycznego pod honorowym patronatem Burmistrza Bychawy. Wzięło w nich udział 8 uczniów klas piątych i 23 uczniów klas szóstych, w tym 15 uczniów z naszej szkoły.
20 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Bychawie odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom.
Laureaci Konkursu z naszej szkoły:
Klasa piąta
III miejsce: Michał Głąb /V b/
Wyróżnienie: Julia Syroka /V b/
Klasa szósta:
I miejsce: Aleksandra Zych /VI a/
III miejsce:
Gabriela Dziurda /VI c/
Patrycja Szacoń /VI c/
Wyróżnienia:
Gabriela Golik /VI a/ i Nadia Niedźwiadek /VI d/

Lista wszystkich laureatów tutaj


      „Moje zainteresowania (My hobby)”

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” uczniowie klasy VI b realizowali projekt „Moje zainteresowania (My hobby)”. Ich zadanie polegało na przeczytaniu wybranej książki, zaprezentowanie jej na forum klasy oraz przygotowanie na jej podstawie plakatu lub prezentacji multimedialnej w grupach złożonych z osób zainteresowanych podobną tematyką. Plakaty i prezentacje przedstawiali w języku polskim lub angielskim. Mam nadzieję, że zainspirowani przez siebie nawzajem, częściej będą zaglądać do szkolnej biblioteki.
                                                                                                                     Ewa Boguta
Prezentacje:
Konrad i Norbert - zobacz
Łukasz i Julia - zobacz

 
      Laureaci konkursu plastycznego

Konkurs plastyczny pod hasłem: Jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym" zorganizowany przez Terenowy Oddział KRUS w Bychawie został rozstrzygnięty. Laureatami zostali uczniowie klas drugich:
I miejsce - Łucja Frączek /II c/
II miejsce - Amelia Prącik /II b/
III miejsce - Filip Lemiecha /II b/
Gratulujemy!
                                                                                          T. Czajka, J. Stoczkowska

      Piknik rodzinny na pożegnanie

Sympatyczne spotkanie na zakończenie edukacji w klasach młodszych przygotowali rodzice swoim pociechom z kl. III a. Gościliśmy w niezwykłym miejscu w okolicach Bychawy zwanym „Kamienną Górą”. Pożegnalne atrakcje dały nam dużo radości i prawdziwego relaksu. Nie zabrakło i pola i lasu, poziomek i wspólnej zabawy na podwórku i przy ognisku. Dziękujemy państwu Małgorzacie i Ireneuszowi Nowakom za wspaniałą gościnę.
                                                                                                                    S. Wrzesińska

      Dzień Mamy i Taty w klasie III c

Dzień Mamy oraz Dzień Taty to bardzo ważne święta w życiu każdego dziecka. Dnia 13 czerwca odbył się Dzień Mamy i Taty w klasie IIIc. Do szkoły przybyli rodzice, by wspólnie ze swoimi dziećmi przeżywać to radosne święto. Uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowali uroczystość, podczas której śpiewali wzruszające piosenki i recytowali wiersze o mamie i tacie oraz o podróży. Tak, o podróży, gdyż przecież jako uczniowie trzeciej klasy kończą pierwszy etap szkoły. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Wspaniałą i wzruszającą niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych był filmik utworzony przez wychowawczynię ze zdjęć z życia uczniów od 1 do 3 klasy... Tego dnia odbył się również słodki poczęstunek przygotowany przez jedną z mam p. Justynę Trzcińską. Był on wybornym ukoronowaniem Dnia Mamy i Taty, najważniejszych świąt w kalendarzu każdego dziecka.
                                                                                                                 wych. Dorota Drążek

     Ogłoszenie!

Zgodnie z wolą rodziców, którzy podczas zebrań z rodzicami w dniu 10 maja 2017 r. w większości (72%) opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu przynoszenia telefonów i innych urządzeń elektronicznych do szkoły,  Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Bychawie w dniu 13 czerwca 2017 r. podjęła uchwałę w sprawie zmian w statucie szkoły. Zgodnie z uchwałą od 1 września 2017 roku: „Uczeń nie może przynosić do szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych”.

Uchwała tutaj

Bądź bezpieczny na drodze
Spotkanie z pracownikami Komendy Straży Miejskiej w Świdniku

12 czerwca 2017 r. w hali sportowej gimnazjum odbyło się spotkanie wychowawczo-edukacyjne dla uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej z zakresu komunikacji drogowej. Spotkanie przeprowadzili pracownicy Komendy Straży Miejskiej w Świdniku. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po drogach.
Goście omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Po rozmowie z dziećmi na temat zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze uczniowie w sposób praktyczny przypomnieli sobie owe zasady. Poprzez zabawę uczniowie mieli możliwość bycia pieszym, jak też kierowcą pojazdu. Utrwalili sobie zasady przechodzenia przez jezdnię, umiejętność rozpoznawania ważnych znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz pojęć związanych z ruchem drogowym. Poszerzyli wiedzę na temat zachowania się pojazdów na drodze. Uczniowie ćwiczyli spostrzegawczość, wrażliwość i czujność, a przy tym świetnie się bawili. Aktywnie uczestniczyli w tych praktycznych i bardzo ciekawych zajęciach . Z dużym zainteresowaniem słuchali, oglądali oraz zadawali pytania zaproszonym gościom.
Spotkania było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie zastosowanie w praktyce.
                                                                                                   Małgorzata Grabczyńska

      Pożegnalne spotkanie w klasie III d

12 czerwca 2017 r. odbył się pożegnalny piknik w parku uczniów kl. III d. Dzieci zabrały ze sobą kocyki, gry planszowe i słodycze. Miłą niespodzianką były przywiezione przez rodziców lody i pizze. Był to czas na wspólne rozmowy, wesołe zabawy i miłe wspomnienia.
                                                                                                                       Elżbieta Małecka

     „W blasku królewskiej korony” – projekt edukacyjny

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3 ucz. kl. V „a” i V „b” na zajęciach rozwijających z historii zakończyli realizację projektu edukacyjnego „W blasku królewskiej korony”. Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat panujących dynastii w Polsce oraz kształtowanie umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji z różnych źródeł, w tym z książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Etapem końcowym projektu była publiczna prezentacja plakatów i portretów królów polskich wykonanych przez uczniów. Prezentacja odbyła się na początku czerwca w sali historycznej oraz na korytarzu szkolnym. Wykonane prace posłużą jako pomoce dydaktyczne do lekcji historii w przyszłych latach szkolnych.
                                                                                                                    Ewa Kaźmierak

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Chętni uczniowie klas szóstych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowali projekt: ,,Święty lub błogosławiony, który mnie inspiruje”. Uczniowie korzystali z księgozbioru biblioteki szkolnej, biblioteki miejskiej, a także ze zbiorów własnych. Po zapoznaniu się z życiem i działalnością wybranej postaci wykonywali mini album, dokonywali osobistej refleksji i uzasadniali dlaczego tę postać wybrali. Oto fragmenty niektórych prac:
- Najbardziej w tym świętym zaciekawiło mnie to, że miał w sobie mądrość wysławiania się. (praca o św. Tomaszu z Akwinu)
- Św. Elżbieta jest moją patronką, podziwiam ją za to, ze była pomocna
- Tradycja przechowała o niej pamięć jako o dobrotliwej i łagodnej matce ubogich i wszystkich strapionych ( praca o św. Kindze)
- Św. Weronika wskazuje, że tylko bezwarunkowa wierność Trójcy Przenajświętszej i Matce Chrystusa pozwala zrealizować Boży plan względem nas. (praca o św. Weronice).
                                                                                                                         Lidia Chomik

 

     Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodziców

Dnia 10 maja 2017 r. podczas zebrań z rodzicami przeprowadzona została ankieta, w której rodzice ustosunkowali się do problemu telefonów komórkowych w szkole.
W badaniu wzięło udział 350 rodziców. Za wprowadzeniem zakazu przynoszenia telefonów i innych urządzeń elektronicznych do szkoły opowiedziało się 250 rodziców - 72%.
Za wprowadzeniem zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych przez uczniów na terenie szkoły - 75 rodziców - 22%.
Przeciwko wprowadzeniu zakazu przynoszenia telefonów i innych urządzeń elektronicznych do szkoły opowiedziało się 25 rodziców - 6%.
W związku z wynikami ankiety, szkoła zamierza podjąć działania w kierunku wprowadzenia zakazu przynoszenia przez uczniów telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

Ankieta tutaj

     Klasy trzecie w stolicy

 

9 czerwca 2017 r. klasa III a i III b odwiedziły stolicę Polski – Warszawę. Uczniowie spotkali się ze zwierzętami w warszawskim ZOO. Niezwykłe zainteresowanie dzieci wzbudziły eksponaty Muzeum Wojska Polskiego., a panoramę stolicy można było podziwiać z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Miłym zakończeniem wyjazdu był spacer uliczkami Starego Miasta.
                                                                               Bożena Warda i Sławomira Wrzesińska

     III c i III d w Górach Świętokrzyskich

9 czerwca 2017 r. uczniowie klas IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami: p. Dorotą Drążek i p. Elżbietą Małecką oraz opiekunami: p. Anną Nawrocką, p. Renatą Kryską, p. Krzysztofem Mendykowskim, p. Bogdanem Drążek, p. Justyną Trzcińską i p. Justyną Kowalczyk - wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszym punktem wycieczki były Krzemionki Opatowskie.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć prehistoryczną kopalnię krzemienia pasiastego. Przejść się ok. 1,5 kilometrową podziemną trasą turystyczną prezentującą wnętrza kopalni, obejrzeć świetnie zachowane wyrobiska pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznać się z geologią regionu. Dużym zainteresowaniem cieszył się spacer po zrekonstruowanej wiosce gdzie oglądając neolityczne zabudowania można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.
Kolejnym punktem wycieczki było wejście - z Nowej Słupi - na szczyt Łysej Góry. Zadowoleni wędrowali wśród unikalnej na skalę europejską Puszczy Jodłowej w Świętokrzyskim Parku Narodowym w kierunku Świętego Krzyża. Na miejscu zwiedzali klasztor benedyktyński na Świętym Krzyżu, gdzie w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego otrzymali błogosławieństwo relikwiami drzewa Krzyża Świętego, byli także w Muzeum Misyjnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a tam oglądali przepiękne pamiątki przywiezione z wypraw misyjnych oraz zeszyli do krypty Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, gdzie obejrzeli jego zmumifikowane ciało.
Kolejnym punktem zwiedzania była odbudowywana ponad 30-metrowa wieża kościoła na Świętym Krzyżu, która służy jako doskonały punkt widokowy na Góry Świętokrzyskie. Prawie 100 lat po jej wysadzeniu wieży przez wycofujące się wojska austriackie odzyskała ona pierwotny blask.
Po zejściu z wieży wycieczkowicze przeszli na platformę widokową na Łysej Górze, skąd wzrokiem dotykali gołoborzy, które stanowią niewątpliwą atrakcję tego rejonu kraju.
Po zwiedzeniu Świętego Krzyża turyści pojechali do miejscowości Ujazd, gdzie nie lada atrakcją były monumentalne ruiny zamku-pałacu „Krzyżtopór” (dzieło życia starosty stopnickiego, podkomorzego sandomierskiego, później wojewody i posła na sejm Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór).
Zwiedzając zamek, wycieczkowicze dowiedzieli się, że obiekt nazwę swą otrzymał od umieszczonych na bramie płaskorzeźb: krzyża i topora. Ten zamek to gigantyczny kalendarz! posiada: 365 okien – jak dni w roku, 52 pokoje – tygodnie w roku, 12 sal – miesiące i 4 baszty – kwartały.
Podczas wycieczki była wspaniała, słoneczna pogoda. W dobrych humorach, choć zmęczeni - z plecakami pełnymi pamiątek, wszyscy wrócili do Bychawy.
                                                                                                              Dorota Drążek

      Laureaci konkursów z języka angielskiego

8 czerwca 2017 r. laureaci szkolnego konkursu „I like English” zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami. W konkursie wzięło udział 21 uczniów klas VI, 8 uczniów klas V oraz 14 uczniów klas IV. Laureatami konkursu zostali:

Klasy szóste:
I miejsce - Grabowska Natalia /VI c/
II miejsce - Wąsik Mateusz /VI b/, Holweg Michał /VI c/
Wyróżnienia:
Ozimek Martyna /VI d/, Małek Aleksandra /VI b/, Przybylska Natalia /VI a/

Klasy piąte:
I miejsce - Winiarczyk Weronika /V
II miejsce - Cajzer Jagoda /V b/
III miejsce - Rusinek Łukasz /V b/
Wyróżnienia:
Jakubowska Jagoda /V b/, Syroka Julia /V b/

Klasy czwarte:
I miejsce - Mituła Maria /IV c/
II miejsce - Wolska Wiktoria /IV c/, Budzyńska Dagmara /IV a/, Smagłowski Karol /IV b/
Wyróżnienia:
Kurkowicz Dominika /IV c/, Korba Alicja /IV c/, Pruś Maria /IV b/, Sulowska Milena /IV a/

Gratulujemy bardzo dobrych wyników i zapraszamy za rok!
                                                                                               Ewa Boguta, Justyna Pawlik


W szkolnym konkursie języka angielskiego „The Master of Spelling” (Szkolny Mistrz Literowania) dla uczniów klas czwartych tytuł laureata uzyskali:
Alicja Surma /IV a/
Zuzanna Marcinek /IV b/
Emilia Szacoń /IV b
Patrycja Kursa /IV b/
Karol Smagłowski /IV b/
Przemysław Rekiel /IV b/
Alicja Korba /IV c/
Wszyscy laureaci napisali swoje prace bezbłędnie uzyskując maksymalną liczbę punktów.
W konkursowych zmaganiach wzięło udział 17 uczniów. Gratulacje!

                                                                                                             Ewa Boguta

     Mamy laureatkę!

7 czerwca 2017 r. w Lublinie odbył się Koncert Laureatów XXXVI Małego Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nim udział najlepsi recytatorzy w kategorii klas IV – VI z całego województwa lubelskiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IV b Zuzanna Marcinek. Otrzymała nagrodę i zaszczytny tytuł laureata.
Przypomnijmy, że wyróżnienie w etapie powiatowym zdobyła Maria Mituła z klasy IV c. Gratulacje!
                                                                                                     Instruktor Teresa Tracz

     Drugoklasiści na wycieczce

6 czerwca uczniowie klas II a, II b i II c byli na wycieczce w Dęblinie i w Mościskach na Farmie Iluzji. W Dęblinie mieliśmy możliwość zwiedzać Muzeum Sił Powietrznych i dzięki uprzejmości jednego z rodziców ucznia klasy II b ,wyjątkową okazję wejść do słynnej Szkoły Orląt. Nasi uczniowie mogli zwiedzić słynną i jedną z najlepszych w Europie szkołę dla pilotów, wejść do prawdziwego symulatora lotów i zobaczyć jak ćwiczą przyszli piloci. Jednak największą atrakcją dla dzieci był pobyt na Farmie Iluzji.
Farma Iluzji to miejsce pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na terenie Farmy można zobaczyć dziesiątki eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom.
Najbardziej popularnym miejscem jest oczywiście Latająca Chata Tajemnic w której doświadczyliśmy fizycznie co znaczy różnica między tym co widzimy a tym co odczuwamy.
Farma to także teren do zabawy i wypoczynku. Labirynt, place zabaw, boiska sportowe, plaża, ogniska – wszystkie te obiekty powodują, że goście spędzają tu czas w bardzo aktywny sposób, w miłej atmosferze przez cały dzień. Po kilku godzinach atrakcji na Farmie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
                                                                                                  Małgorzata Grabczyńska

      „Z książką za pan brat"

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, uczniowie klas VI w maju zakończyli realizację projektu edukacyjnego pod hasłem „Z książką za pan brat". Celem projektu było: zainteresowanie czytaniem i kontaktem z książką,  rozwijanie wśród uczniów właściwego wzorca zachowań i postaw sprzyjających nawykowi czytania oraz samodzielnego poszukiwania informacji w księgozbiorze szkolnym. Zadaniem uczniów było wykonanie (pojedynczo lub w parach) konkursowej prezentacji multimedialnej pod tytułem "Z książką za pan brat" w programie Microsoft Office PowerPoint lub Open Office Impress. Podsumowaniem projektu była prezentacja swoich prac kolegom i koleżankom w klasach na zajęciach komputerowych oraz  wyłonienie zwycięskich prezentacji.

Laureatki szkolnego konkursu na prezentację multimedialną „Z książką za pan brat":
1 miejsce zdobyła praca ucz. VI b Agnieszki Zdybel - zobacz
2 miejsce zdobyła praca ucz. klasy VI d Sandry Piskorek i Nadii Niedźwiadek - zobacz
3 miejsce zdobyła praca ucz. VI a Gabrieli Golik i Kamili Ziętek - zobacz
                                                                                                                      Dorota Drążek


      Turniej Dzikich Drużyn

W dniach od 5 do 8 czerwca 2017 r. po raz kolejny Uczniowski Klub Sportowy „Podkowa” zorganizował Turniej Dzikich Drużyn w mini piłce nożnej o puchar Burmistrza Bychawy. Na boisku  Orlika" przy pięknej, słonecznej pogodzie rywalizowało ze sobą 8 drużyn. Mecze odbywały się w dwóch grupach w których rozgrywki toczyły się systemem "każdy z każdym". W tym roku, po przerwie wystąpiła drużyna dziewcząt. Finał Turnieju odbył się w czwartek 8 czerwca. Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone pucharami, które zostały zakupione ze środków Urzędu Miejskiego w Bychawie. Uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok. Wyniki tutaj

 

      Obejrzyj „Szkolną encyklopedię bohaterów książkowych”

Prezentujemy zeskanowane karty encyklopedii, która jest efektem końcowym projektu edukacyjnego zrealizowanego w kl. II i III w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie pracowali nad kartami do encyklopedii w zespołach dwuosobowych. Korzystali z książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Młodzi redaktorzy włożyli dużo serca w przygotowanie kart. Musimy im wybaczyć drobne niedociągnięcia i chochliki ortograficzne, które wkradły się do zredagowanych tekstów, pomimo że teksty w brudnopisie zostały sprawdzone i poprawione przez nauczycieli. Życzymy miłej lektury!
                                                                       Wychowawcy kl. II i III oraz bibliotekarki szkolne

      Wygraj Sukces – przygoda z konkursem wokalnym trwa nadal

29.05.2017 r. Eliza Kusy wzięła udział w kwalifikacji regionalnych 22 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces". Zaprezentowała dwa utwory: „Płacze moje serce” i „Łatwopalni”. Komisja artystyczna przyznała wyróżnienie! /protokół tutaj/.
Byliśmy zauroczeni Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach. Przepiękny budynek, wspaniała sala akustyczna ,gdzie trwały przesłuchania wokalne , a przede wszystkim perfekcyjna organizacja konkursu!
Jak okazało się później to nie koniec udziału Elizy w tej edycji konkursu. 5 czerwca pojawiły się oficjalne wyniki internetowego konkursu /link/.
Rewelacyjna informacja dotarła do nas z Tarnobrzegu. Konkurs internetowy rozstrzygnięty! – cytat ze strony konkursu: „ELIZA KUSY głosami internautów została finalistką! Otrzymała 30.7153% głosów”
Podziękowania dla wszystkich znajomych i nieznajomych, którzy głosowali na Elizę. Jedziemy na finał konkursu  „Wygraj Sukces".
                                                                                                  Krzysztof Mendykowski


      Realizacja projektu w klasie VI d

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, uczniowie klasy VI d na lekcjach przyrody realizowali projekt pt.: „Ciekawostki z życia roślin i zwierząt - Cuda przyrody”.
Realizując projekt, uczniowie korzystali z księgozbioru znajdującego się w naszej bibliotece szkolnej.
Podczas pracy nad realizacją tematu poszerzyliśmy swoją wiedzę o gatunkach roślin i zwierząt
oraz poznaliśmy ciekawostki z zakresu przyrody. Chętnie pracowaliśmy w zespołach, a przydzielone nam zadania wykonywaliśmy bardzo starannie i odpowiedzialnie.
Praca przebiegała w miłej atmosferze.
                                                                                                        Arleta Dyguła, ucz. kl. VI d

      Dzień Dziecka na sportowo

 

     Dzień Mamy w klasie II c

Wychowawca i uczniowie klasy II "c" przygotowali uroczystość z okazji Dnia Mamy. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 29 maja 2017 r. Uczniowie zaprezentowali piękne wiersze i piosenki, które wywołały wiele wzruszeń. Następnie złożyli życzenia i wręczyli upominki mamom , a były to wyhodowane w klasie sadzonki pelargonii. Uroczystość zakończono poczęstunkiem. Wszyscy bardzo miło spędzili ten czas.
                                                                                                      wych. Teresa Czajka

      Z wizytą u króla Kraka i świętej Kingi

W dniach 29-30 maja uczniowie klasy IV c i V b spędzali czas na wycieczce: Kraków – Wieliczka. Pogodna aura sprzyjała zwiedzającym. Pierwszego dnia w centrum zainteresowania znalazł się Kraków. Pod pomnikiem Grunwaldu czekał przewodnik z zabawnym mieczem w ręku, który zabrał uczniów na długą wędrówkę po Grodzie Kraka. Trasa wiodła od Barbakanu, przez Stare Miasto ze słynnymi Sukiennicami, Kościołem Mariackim, Bramą Floriańską, Collegium Maius, do Kościoła św. Franciszka z Asyżu z pięknymi witrażami St. Wyspiańskiego, aż po Wawel z kryptami królewskimi, dziedzińcem zamku królewskiego i katedrą z Dzwonem Zygmunta.
Drugi dzień był przeznaczony na zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń - parku edukacyjnego z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki oraz niemal trzygodzinny spacer po ciemnych korytarzach Kopalni Soli w Wieliczce. Wrażenia były niesamowite.
Oczywiście główną atrakcją był nocleg (bez spania) i wizyta w McDonald’s, co nie przeszkodziło w bezpiecznym dotarciu do domu.
                                                                                         Teresa Tracz
                                                          (oraz opiekunki: J. Pawlik, A. Nawrocka, M. Kasperek)

      Projekt edukacyjny promujący czytanie książek

23 maja 2017 r. w kl. VI „c” odbyła się prezentacja prac przygotowanych w ramach projektu edukacyjnego „Portret literacki i plastyczny bohatera mojej ulubionej książki”. Zadaniem projektowym uczniów było wybranie ciekawej książki beletrystycznej w bibliotece szkolnej, wypożyczenie jej i przeczytanie w wyznaczonym terminie. Następnie na lekcji języka polskiego uczniowie redagowali pracę pisemną charakteryzującą wybranego bohatera przeczytanej książki. Na lekcji plastyki wykonali portret plastyczny tegoż bohatera. Prace literackie i plastyczne po prezentacji na forum klasy zostały. umieszczone w skoroszycie i przekazane bibliotece szkolnej. Są udostępnione do obejrzenia wszystkim zainteresowanym. Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.
                                                                                                                   Joanna Wójtowicz

    

       Sport szkolny - mini piłka nożna

22 maja 2017 roku drużyna chłopców z naszej szkoły wzięła udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w mini piłce nożnej. Odbyły się one w Piotrkowie.
W zawodach uczestniczyło pięć najlepszych ekip, które wcześniej wygrały eliminacje do powiatu. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, a mecz trwał 2x7 minut. Każda reprezentacja rozegrała cztery mecze. Pierwszą potyczkę z Kalinówką wygraliśmy 3:2, drugą z Niedrzwicą Dużą zremisowaliśmy 1:1, trzecią z Bełżycami wygraliśmy 3:1. Ostatni nasz mecz mieliśmy rozegrać ze Snopkowem. Wiedzieliśmy, że aby wygrać turniej, musimy strzelić dużo bramek, gdyż w końcowej klasyfikacji mogą mieć one decydujące znaczenie. I tak też się stało. Zwyciężyliśmy 6:0 i z dorobkiem 10 punktów (13 bramek strzelonych i 4 stracone) czekaliśmy na ostatni mecz w zawodach pomiędzy Niedrzwicą Dużą i Kalinówką. Zakończył się on wygraną Niedrzwicy 5:1, która z dorobkiem 10 punktów (14 bramek strzelonych i 4 stracone) odniosła zwycięstwo w zawodach. Nasza reprezentacja zajęła II miejsce. Gratulacje.
                                                                                                Andrzej Miszczak

     Trzecioklasiści w Chełmie

Miesiąc maj dla trzecioklasistów naszej szkoły był pełen wrażeń i przeżyć. 21 maja po raz pierwszy uczniowie ci przyjęli I Komunie Świętą. Pełni radości i wdzięczności pojechali 23 maja wraz ks. Łukaszem Nizio, ks. Piotrem Stasieczkiem, katechetką, wychowawczyniami, rodzicami i opiekunami do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, czyli kościoła, w którym znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta dziękczynna odprawiona przez ks. Łukasz Nizio. Po Mszy świętej był czas na pamiątkowe zdjęcia, indywidualną modlitwę, zwiedzanie Bazyliki, zakup pamiątek, wejście na taras widokowy znajdujący się na dzwonnicy Wieży Mariackiej, należącej do zespołu katedralnego i zachwycanie się  widokiem na całe miasto i pobliskie wsie, spacer po tzw. Wysokiej Górce na której znajduje się  Kopiec Niepodległości z krzyżem, oraz Ogród Różańcowy - Ogród Matki Bożej. Niewątpliwie cały ten pielgrzymkowy czas na długo zostanie w pamięci dzieci i ich opiekunów
                                                                                                                  Dorota Drążek

      „Geowyprawa w Świętokrzyskie”

19 maja 2017 r. uczniowie klas IV a i IV b uczestniczyli w wycieczce „Geowyprawa w Świętokrzyskie”. Poznawali przeszłość geologiczną Ziemi; zwiedzali wystawy, odbyli podróż do wnętrza Ziemi w kapsule 5D, uczestniczyli w warsztatach szlifowania kamieni, zwiedzali kopalnię krzemienia pasiastego, jaskinie w rezerwacie Kadzielnia.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. E. Milanowska, p. E. Reszka, p. U. Pytlak, p. J. Wójtowicz i p. R. Kryska.
                                                                                                                   Ewa Milanowska

       Dni otwarte w Szkole Podstawowej w Bychawie

PRZYJDŹ! ZOBACZ! BAW SIĘ I UCZ RAZEM Z NAMI!
Szkoła Podstawowa w Bychawie jak co roku zorganizowała "Dni otwarte" przeznaczone dla dzieci, które od września będą uczniami klas I naszej szkoły. Maluchy mogły zapoznać się ze swoją przyszłą szkołą i starszymi koleżankami i kolegami.
Podczas zwiedzania szkoły na dzieci czekało wiele atrakcji. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy ruchowe w sali gimnastycznej i sali zabaw. W bibliotece uczniowie z kółka bibliotecznego zaprosili przybyłe dzieci do wspólnej zabawy z bajkowymi rymowankami.
Przedszkolaki obejrzały sale lekcyjne, pobawili się przy komputerach, wykonali rysunki i podjęli decyzję, że będą uczniami naszej szkoły.
To był wyjątkowy dzień, pełen wrażeń!
Życzymy im wszystkiego najlepszego i czekamy na nich we wrześniu.
                                                                                                                     M. Grabczyńska

 

      Ogólnopolski Turniej „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”

W sobotę, 13 maja 2017 roku uczniowie klasy V b – Agata Sękowska, Weronika Winiarczyk, Paweł Straszewski i Szymon Sawicki wzięli udział w XL Ogólnopolskim Turnieju „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego” dla szkół podstawowych i gimnazjów. Eliminacje powiatowe przygotowała Szkoła Podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie. W turnieju wzięło udział 16 szkół. Nasza czwórka wywalczyła 7 miejsce. Dzieciaki spisały się na medal. Nie dość, że musiały zaliczyć egzamin pisemny, to jeszcze udowodniły, że jazda rowerem po „miasteczku ruchu drogowego” to dla nich przysłowiowa „pestka”. Uczniowie nieźle poradzili sobie z arcytrudnym torem przeszkód, choć nie mieli możliwości trenować na torze najeżonym trudnościami, a w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej byli bezkonkurencyjni. Pani Renata Płaza przeprowadziła im takie szkolenie, że nie mieli prawa się pomylić. Gratulujemy sukcesów.
                                                                                           Wychowawca Teresa Tracz

      Książka – uczy, bawi, wychowuje

Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, a dom rodzinny najsilniej oddziałuje na rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Tę prawdę postanowiliśmy przypomnieć rodzicom w czasie wywiadówki 10 V 2017 r. W holu głównym szkoły została zorganizowana wystawa – przesłanie dla rodziców, zachęcająca do podjęcia niełatwego we współczesnym świecie zadania – wprowadzenia dziecka w świat książki oraz towarzyszenia mu na tej drodze. Podczas spotkania z wychowawcami rodzice otrzymali również broszurki z informacjami o korzyściach płynących z czytania oraz z pomysłami, jak wspierać czytelnictwo swoich dzieci. Wszak ,,Czym skorupka za młodu nasiąknie…” Wyżej wymienione działania zostały podjęte w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, do którego przystąpiła nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym.
                                                                                         Nauczyciele bibliotekarze

       Sport szkolny - mini piłka nożna

W środę 10 maja w Bychawie na murawie „Orlika" rozegrane zostały Gminne Igrzyska w mini piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce, ulegając rywalkom ze Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej, chłopcy wygrali, pokonując kolegów z Woli Gałęzowskiej i Starej Wsi Drugiej. Już na drugi dzień, 11 maja, odbyły się eliminacje powiatowe podczas których drużyna naszych chłopców odniosła kolejne zwycięstwo, awansując do zawodów powiatowych. Gratulacje!

      Uczniowie opracowali „Szkolną encyklopedię bohaterów książkowych"

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, uczniowie klas drugich i trzecich na początku maja zakończyli realizację projektu edukacyjnego „Tworzymy szkolną encyklopedię bohaterów książkowych". Celem projektu było rozwijanie u dzieci pasji czytania i pozytywnego nastawienia do książek oraz zachęcenie uczniów do samodzielnego poszukiwania informacji w księgozbiorze szkolnym. Zadaniem uczniów było wyszukanie bohatera literackiego na wskazaną literę alfabetu, zapoznanie się z treścią książki, w której występuje bohater oraz opracowanie karty do „Szkolnej encyklopedii bohaterów książkowych". Uczniowie zaprezentowali swoim kolegom z równoległych klas przygotowane karty encyklopedii zawierające ilustracje i krótkie opisy bohaterów książek.
„Szkolna encyklopedia bohaterów książkowych" w całości zostanie zaprezentowana w czerwcu w szkolnej bibliotece. Serdecznie zapraszamy na prezentację.

                                                      Małgorzata Grabczyńska, Jolanta Stoczkowska, Teresa Czajka,
                                           Sławomira Wrzesińska, Bożena Warda, Dorota Drążek, Elżbieta Małecka


      Świętujemy rocznicę

8 maja w naszej szkole odbył się apel poświęcony 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      „Czytam sobie i rysuję"

W kwietniu uczniowie klas pierwszych wzięli udział w projekcie "Czytam sobie i rysuję"  realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem projektu było rozwijanie u najmłodszych pasji czytania, zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz inspirowanie twórczości plastycznej. Uczestnicząc w projekcie każdy pierwszak miał za zadanie wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę z ulubionym bohaterem i zapoznać się z treścią tej lektury w domu. Podczas zajęć w szkole dzieci wykonały prace plastyczne do przeczytanych książek, a na odwrocie rysunku samodzielnie zapisały tytuł ilustrowanej książki oraz swoje imię i nazwisko jako ilustratora. Podsumowaniem projektu była prezentacja swoich prac kolegom i koleżankom w klasie oraz zorganizowanie wystawy na korytarzu szkolnym dla całej społeczności szkolnej i rodziców.
                                                                                                                   Małgorzata Rapa

        W zaczarowanym świecie poety Zbigniewa Dmitrocy

Przysłowie mówiące o tym, że współpraca się opłaca sprawdziło się 26.04.2017 r. Dzięki współdziałaniu bibliotek: szkolnej i publicznej, nasi uczniowie mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim z poetą Zbigniewem Dmitrocą i ilustratorką Magdaleną Józefczuk-Dmitrocą. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie. Wzięły w nim udział klasy: II a, III a, III c. W czasie spotkania poeta zabrał dzieci w zaczarowany świat swoich wierszy, które przedstawił w zabawnej formie „Teatrzyk jak się patrzy”. Osobiście recytował swoje teksty, a uczniowie towarzyszyli mu tworząc spontaniczną minidramę z wykorzystaniem rekwizytów przygotowanych przez jego żonę Magdalenę Józefczuk-Dmitrocę. Ciekawe uzupełnienie spotkania stanowiła wystawa ilustracji do książek i podręczników autorstwa p. Magdaleny Dmitrocy. Na zakończenie, łowcy autografów mogli spełnić swoje pragnienie i uzyskać pamiątkowy podpis poety. Spotkanie z autorem było ciekawą podróżą w świat poezji i wyobraźni oraz świetną formą nauki i zabawy. Było również wydarzeniem promującym czytelnictwo wśród uczniów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.
                                                                                                              S. Wrzesińska

       Spotkanie z rodzicami uczniów przyszłych klas I Szkoły Podstawowej w Bychawie

Przed zakończeniem okresu rekrutacji uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018,
19 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Bychawie odbyło się spotkanie informacyjne połączone z prelekcją na temat "Moje dziecko w szkole" dla rodziców dzieci 6 i 7-letnich, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I.
Spotkanie miało charakter informacyjny. Przybyłych rodziców i przyszłych uczniów powitała Pani Dyrektor Małgorzata Tudrujek. Zapoznała ona obecnych ze strukturą pracy szkoły i planowaną organizacją pracy w klasach pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Poinformowała rodziców o pracy świetlicy szkolnej, a także o możliwości skorzystania z bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych na terenie szkoły.
Następnie głos zabrała pani Sławomira Wrzesińska i zapoznała rodziców z elementami, które decydują o tym czy dziecko jest gotowe na podjęcie nauki w I klasie szkoły podstawowej
Ofertę edukacyjną naszej szkoły przedstawiła pani Bożena Warda, posiłkując się przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną.
Podczas gdy rodzice poznawali ofertę edukacyjną szkoły, dzieci miały możliwość obejrzenia sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, sali zabaw, sali komputerowej, świetlicy i szatni szkolnej.
Po zaprezentowaniu przygotowanych informacji, pani Dyrektor Małgorzata Tudrujek wraz z pozostałymi nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej odpowiadały na pytania przybyłych gości.
Następnie Pani Dyrektor zaprosiła rodziców do zwiedzenia szkoły. Rodzice obejrzeli wybrane klasy szkolne.
Wszystkim rodzicom dziękujemy za poświęcony czas i przybycie na spotkanie.
Serdecznie zachęcamy do zapisywania dzieci do naszej szkoły.
                                                                                                           M. Grabczyńska


     Organizacja egzaminu na kartę rowerową

Zarządzenie Nr 15/2017
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bychawie
z dnia 28.04.2017 r.
w sprawie: organizacji egzaminu na kartę rowerową.

Na podstawie art. 21 ust.2 Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskania karty rowerowej zarządza się co następuje:

§ 1
Egzamin na kartę rowerową w Szkole Podstawowej w Bychawie
odbędzie się wg następującego harmonogramu:
- 30.05.2017 r. – godz. 14.30 – część teoretyczna i praktyczna dla uczniów klasy IV b
oraz dla uczniów kl. V-tej i VI-tej, którzy nie posiadają karty rowerowej.
- 31.05.2017 r.- godz. 13.40 - część teoretyczna i praktyczna - kl. IV c,
- 21.06.2017 r.- godz. 14.30 - część teoretyczna i praktyczna - kl. IV a.

§ 2
Część teoretyczna egzaminu będzie miała formę testu pisemnego i trwała 35 minut. Część praktyczna egzaminu odbędzie się na placu szkolnym i będzie trwała 10 minut.

§ 3
Za organizację i przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową odpowiada pan Zenon Szydłowski – nauczyciel zajęć technicznych.

§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

       WYGRAJ SUKCES – ciąg dalszy nastąpi!

2346! (rekord tego konkursu - największy konkurs wokalny w Europie) wokalistów wzięło udział w kwalifikacjach wstępnych 22 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Kwalifikacje odbyły się w 54 ośrodkach całej Polsce.
26 kwietnia konkurs zawitał (po raz pierwszy ) do Bychawskiego Domu Kultury. Komisja artystyczna w składzie: Jarosław Piątkowski (założyciel konkursu), Edmund Kuryluk, wytypowała 14 wokalistów do kolejnego etapu. Eliza Kusy „wyśpiewała” kwalifikacje do II-go etapu regionalnego! Jest to tym większy sukces, że Eliza była jedyną wokalistką reprezentującą szkoły. Pozostali uczestnicy konkursu przygotowywani byli pod opieką instruktorów z różnych domów kultury województwa lubelskiego .Po tych eliminacjach w całej Polsce do II-go etapu zakwalifikowało się 700 wokalistów, który odbędzie się od18 maja do 2 czerwca 2017 r.
Gratulacje też dla naszych uczennic (Alicja Korba i Alicja Surma), które zostały wyróżnione w tym konkursie. Dziewczynki reprezentowały Bychawskie Centrum Kultury.
Protokół z kwalifikacji wstępnych 22 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" - tutaj
Przypomnienie!
Trwa internetowe głosowanie tegorocznej edycji 22 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Jeżeli podoba Ci się wykonanie piosenki pt. „Płacze moje serce” w wykonaniu Elizy Kusy wyślij SMS o treści ws.2 na numer 71051
Wykonawca z największą liczbą głosów wystąpi w finałowym konkursie!
Głosowanie trwa do 2 czerwca 2017 r. Poinformuj wszystkich znajomych, rodzinę i sąsiadów!
Link do głosowania - tutaj

                                                                                             Krzysztof Mendykowski

     Nasi uczniowie na Spotkaniu Międzypokoleniowym w BCK

Dnia 23 kwietnia 2017 r. uczniowie kl. I a Szkoły Podstawowej w Bychawie wzięli udział w części artystycznej skierowanej do ludzi starszych w ramach Spotkań Międzypokoleniowych. W prezentacji wystąpiły również uczennice Maria Mituła i Zuzanna Marcinek. Gromkie brawa i uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że występ podobał się zgromadzonej w Bychawskim Centrum Kultury publiczności.
                                                                                                            Elżbieta Małecka

     Świąteczne życzenia

 

     Spotkanie wielkanocne w klasie III d

Dnia 12 kwietnia 2017 r. odbyło się spotkanie wielkanocne w kl. III d. Uczniowie przygotowali świąteczny stół i podzielili się jajkiem, składając sobie świąteczne życzenia.
                                                                                                           Elżbieta Małecka

      ZAPROSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bychawie i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zapraszają  rodziców  dzieci  7 i  6-letnich  na   spotkanie   informacyjne   połączone
z prelekcją na temat: Moje dziecko w szkole".
Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2017 r. o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej
w Bychawie (świetlica).

 

     Eliza i Natalia w studiu

Laureatki konkursów piosenki: Eliza Kusy (XIV Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej w Krężnicy Jarej - II miejsce) i Natalia Grabowska (szkolny konkurs piosenki - I miejsce), 14 marca 2017 roku w studio Dźwiękownia Trzecia Kolonia nagrały swoje konkursowe piosenki. Podziękowania dla p. Darka Hanaja za kolejne sympatyczne spotkanie i cierpliwość do nas podczas rejestracji dźwięku i obrazu. Zapraszamy do obejrzenia na youtube - Eliza, Natalia.
                                                                                                      Krzysztof Mendykowski

     Finał Wojewódzki Turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”

6.04.2017 roku odbył się Lubelski Finał Wojewódzki XVII Edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Bychawie jesienią wygrała powiatowy turniej i zakwalifikowała się do rozgrywek wojewódzkich w kategorii chłopców U 12 (klasy czwarte i piąte). Miejsce zawodów zostało ustalone przez organizatora, więc trzeba było dotrzeć do Międzyrzeca Podlaskiego. Piłkarze wyjechali o godzinie 6.30 i po dwóch godzinach podróży zameldowali się na obiektach sportowych MOSIR. Po rejestracji i weryfikacji zawodników okazało się, że w naszej kategorii jest sześć grup po cztery zespoły w każdej, tj. 24 drużyny.
Zespoły rozgrywały mecze w grupach systemem „każdy z każdym”. Z każdej z tych grup wyłoniono mistrzów, którzy awansowali do dalszych rozgrywek. Było to sześć zespołów, awansowały również dwie drużyny z najlepszym bilansem punktowym wyliczonym przez sędziów.
Na nasze nieszczęście po przyjeździe na miejsce okazało się, że nasz bramkarz z powodów zdrowotnych nie może wystąpić w turnieju. Należało ustalić, który zawodnik grający w polu będzie mógł go zastąpić. Po oficjalnym i bardzo uroczystym otwarciu turnieju rozpoczęły się rozgrywki. Pierwszy mecz z drużyną ze Świdnika zakończył się naszą porażką 1:3, drugi z ekipą z Krasnegostawu 1:5, a trzeci zremisowaliśmy 1:1 z gospodarzem i zajęliśmy czwarte miejsce w grupie, co dało nam 19 miejsce w końcowej klasyfikacji. Każdy sportowiec otrzymał od organizatora medal, torbę z napojami i słodyczami. Zostaliśmy też zaproszeni na obiad. Byliśmy już bardzo zmęczeni, a silne emocje wciąż jeszcze nas nie opuszczały, więc do Bychawy dotarliśmy po godzinie 17-ej pełni niezapomnianych wrażeń.
Drużyna wystąpiła w następującym składzie: Karol Zarzeczny (V a), Kacper Karmiński (V a), Kamil Osmoliński (V a), Michał Szmit (V a), Michał Głąb (V b), Łukasz Marzec (V b), Michał Podolski (V b), Olaf Prącik (IV c), Szymon Baran (IV c), Jakub Kalicki (IV a).
                                                                                                              Andrzej Miszczak

       Uczymy się pomagać

6 kwietnia p. Zofia Fijołek zorganizowała dla uczniów klasy II c zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Wszyscy najpierw obejrzeli film i przygotowane materiały na ten temat, a następnie uczyli się w jaki sposób należy postępować, by tej pomocy udzielić. Dzieci bardzo poważnie podeszły do zagadnienia. Z uwagą i zapałem ćwiczyły kolejne kroki postępowania w tak trudnej sytuacji.
                                                                                                           wych. T. Czajka


     Postępowanie rekrutacyjne dla dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły

Postępowanie rekrutacyjne:
1. Postępowanie rekrutacyjne może rozpocząć się po uzgodnieniu z organem prowadzącym liczby oddziałów i ich liczebności, z zachowaniem miejsc rezerwowych dla uczniów przebywających do szkoły w ciągu roku szkolnego, zamieszkałych w obwodzie szkoły.
2. Jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, w postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły.
3. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
4. Warunkiem udziału w postępowaniu rekrutacyjnym jest złożenie do dyrektora szkoły przez rodziców/ prawnych opiekunów kandydata wniosku na druku określonym przez szkołę wraz z wymaganymi dokumentami. Wzór wniosku oraz wzory oświadczeń potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacji do pobrania na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły.
5. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym w roku szkolnym 2017/2018 określa zarządzenie Nr 37/OW/2017 Burmistrza Bychawy z dnia 30 marca 2017 r. (które stanowi zał. nr 1).
6. Kryteria rekrutacji do publicznej szkoły podstawowej i ich punktację określa uchwała Nr XVII/171/2017 Rady Miejskiej w Bychawie z dnia 16 lutego 2017 r. (która stanowi zał. nr 2).
7. W wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 45 pkt.
8. Kandydaci będą przyjmowani do szkoły kolejno wg uzyskanej liczby punktów w zależności od liczby wolnych miejsc.
9. W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników decyzję o przyjęciu kandydata (kandydatów) podejmuje komisja rekrutacyjna.
10. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzice/prawni opiekunowie kandydata mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danej szkoły.
11. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodziców/prawnych opiekunów kandydata z wnioskiem, o którym mowa w pkt. 10. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
12. Rodzice/prawni opiekunowie kandydata mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
13. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o którym mowa w pkt 12, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
Bychawa, dnia 7.04.2017 r.

Uchwała Nr XXVI/171/2017 Rady Miejskiej w Bychawie z dnia 16 lutego 2017 r.    -    otwórz
Zarządzenie Nr 37/OW/2017 Burmistrza Bychawy z dnia 30 marca 2017 r.           -    otwórz
Wniosek o przyjęcie do klasy I     -    pobierz
Oświadczenie woli przyjęcia i uczęszczania dziecka do Szkoły Podstawowej w Bychawie - pobierz
Oświadczenie do kryterium nr 2    -    pobierz
Oświadczenie do kryterium nr 3    -    pobierz       
Oświadczenie do kryterium nr 4    -    pobierz
Oświadczenie do kryterium nr 5    -    pobierz
Oświadczenie do kryterium nr 6    -    pobierz
Oświadczenie do kryterium nr 7    -    pobierz

 

     Savoir-vivre w domu i w szkole

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w miesiącu marcu, uczniowie klasy VI d na zajęciach z wychowawcą realizowali projekt: „Savoir-vivre w domu i w szkole – książki podpowiadają, jak się zachować”. Głównym celem projektu było kształtowanie u uczniów kulturalnych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz kształcenie umiejętności korzystania z książek popularnonaukowych i stron internetowych poświęconych kulturze zachowania. W zbiorach biblioteki szkolnej szóstoklasiści wyszukiwali książki związane tematycznie z savoir-vivre'em i tworzyli na ich podstawie scenki sytuacyjne przedstawiające różne zachowania. Następnie wykonywali w grupach plakaty ilustrujące pożądane postawy w różnych okolicznościach życiowych. Scenki i plakaty zostały zaprezentowane na forum klasy. Plakaty zostały również wyeksponowane na korytarzu szkolnym, aby mogli je obejrzeć inni uczniowie w szkole.
                                                                                                               Andrzej Miszczak

     Szkolny konkurs czytelniczy i plastyczny „W krainie przygód i tajemnic”

30  marca  2017 r.  odbyło  się  uroczyste  ogłoszenie  wyników   szkolnego  konkursu  czytelniczego
„W krainie przygód i tajemnic”. Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3. Adresowany był do uczniów kl. II. Pytania konkursowe dotyczyły treści książek z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” szwedzkich autorów Martina Widmarka i Heleny Willis. Książki te od kilku lat należą do czołówki listy bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji. Pokochały je również polskie dzieci.
W szkolnym konkursie czytelniczym wzięło udział 57 drugoklasistów. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Najlepsze wyniki uzyskali:
kl. II a: Julia Baczewska , Jadwiga Czajczyk, Zuzanna Frączek, Alicja Jaros, Jan Karsai-Flis, Oliwia Kmieć, Aleksandra Konefał, Jakub Korba, Krystian Mazik, Erwin Rechul, Iga Regmunt, Jakub Wójcicki.
kl. II b: Julia Bielak, Zuzanna Błasik, Filip Lemiecha, Karina Pizoń, Amelia Prącik, Milena Przech, Dominik Rożenek, Maciej Rubaj, Oliwia Uniłowska, Mateusz Wieczorkiewicz.
kl. II c: Weronika Gierak, Karolina Głąb, Kacper Igras, Paweł Podolak, Gabriela Rybaczek, Jakub Todys.
Konkursowi czytelniczemu towarzyszył konkurs plastyczny na najciekawszą ilustrację do przeczytanej książki. Najpiękniejsze i najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyeksponowane na wystawie w bibliotece szkolnej.
                                                                                   Urszula Pytlak-nauczyciel bibliotekarz

     Spotkanie z rodzicami

W czwartek 30 marca w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie dla rodziców z przedstawicielem policji na temat „Rola rodzica w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku w cyberprzestrzeni”.
Na wstępie pani dyrektor Małgorzata Tudrujek przeczytała pismo ministra Macieja Kopcia (MEN)  związane z występującym zagrożeniem dla bezpieczeństwa uczniów korzystających z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Pismo dotyczyło głównie zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych.
Następnie pogadankę dla rodziców wygłosił komendant Policji w Bychawie pan Grzegorz Szacoń. Mówił o zagrożeniach w sieci i o tym, jak ogromna odpowiedzialność w zapewnieniu dzieciom  bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni spoczywa na rodzicach.
Szkoda tylko, że tak niewielu rodziców przyszło na to spotkanie.


    Informacja dla rodziców dzieci siedmioletnich i sześcioletnich o zasadach przyjmowania
    do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bychawie w roku szkolnym 2017/2018

I. Obwód Szkoły Podstawowej w Bychawie obejmuje: Bychawa miasto, Gałęzów - Kolonia Pierwsza, Osowa Kolonia, Wola Duża – Kolonia, Leśniczówka, Łęczyca, Marysin, Osowa, Podzamcze, Wandzin, Wola Duża, Zadębie, Wincentówek, Zdrapy, Olszowiec – Kolonia, Olszowiec, Romanów.

II. Obowiązkiem szkolnym w roku szkolnym 2017/2018 objęte są dzieci siedmioletnie zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej w Bychawie, które przyjmuje się do szkoły na podstawie zgłoszenia. Wzór zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 kwietnia 2017r. Ponadto, rodzice/prawni opiekunowie dziecka, które ma inne miejsce zameldowania niż miejsce zamieszkania składają oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka w obwodzie Szkoły Podstawowej w Bychawie.

III. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, jeżeli dziecko:
- korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo
- posiada opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną założoną zgodnie z art.168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych.

IV. Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu.

Terminy rekrutacji będą ogłoszone zarządzeniem Burmistrza Bychawy.

Bychawa, dnia 30.03.2017 r.

Karta zgłoszenia dziecka do Szkoły Podstawowej w Bychawie    -    pobierz
Wniosek o przyjęcie dziecka sześcioletniego do kl. I                  -    pobierz
Oświadczenie o miejscu zamieszkania                                      -    pobierz

 

     Tenis stołowy w kategorii drużynowej - dla wszystkich

25.03.2017 roku, za zgodą pani dyrektor Małgorzaty Tudrujek, w Szkole Podstawowej w Bychawie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza. Do zawodów zgłosiło się 29 drużyn tj. 58 zawodników. Były to ekipy męskie, żeńskie oraz mieszane. Turniej rozgrywany był systemem „do dwóch przegranych”. Każdy pojedynek między dwoma drużynami toczył się do trzech wygranych setów. Nie było podziału na kategorie wiekowe czy płeć. Udział mogli wziąć wszyscy chętni, zarówno z naszej miejscowości jak i z innych gmin. Wszystkie pojedynki rozgrywane były zgodnie z zasadą „fair play”, chociaż nie brakowało czasami dramaturgii, nerwów czy łez.
Wyniki tutaj
                                                                                                                Andrzej Miszczak

      Rozwijamy zainteresowania matematyczne uczniów

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” uczniowie klas: IVa i VIc realizowali projekt „Mały matematyk - zagadki logiczne i ciekawostki matematyczne”. Zadaniem każdego ucznia było przygotowanie plakatu z ciekawym zadaniem matematycznym – w formie rebusu, zagadki, krzyżówki czy łamigłówki. Pomysły czerpali z literatury matematycznej zgromadzonej w bibliotece szkolnej. Wykonane prace były prezentowane na forum klas. Uczniowie też rozwiązywali zaprezentowane zadania, często z sukcesem. Uczniowie innych klas mogą również włączyć się w ich rozwiązywanie. Plakaty znajdują się na dwóch gazetkach ściennych – w sali nr 10 i na korytarzu obok tej sali.
                                                                                          Ewa Reszka, Renata Kryska

     Bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni


21 marca 2017 roku na konferencji prasowej poświęconej bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w internecie p. Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty zaapelowała do odpowiedzialnych za opiekę nad małoletnimi i wszystkich osób dorosłych o szczególne zwrócenie uwagi na zachowania dzieci dotyczące korzystania przez nie z zasobów cyfrowych. Konferencja, w której uczestniczyły również: p. Agnieszka Kępka, prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie oraz p. komisarz Dorota Gil z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, została zwołana w związku z uzasadnionymi podejrzeniami o udział uczniów z województwa lubelskiego w grze nakłaniającej do okaleczeń ciała a w skrajnych przypadkach – do samobójstwa jej uczestników.
Kurator Oświaty zwróciła się z prośbą do dyrektorów i nauczycieli o podjęcie działań zmierzających do zapoznania rodziców z zagrożeniami płynącymi z nieostrożnego korzystania przez dzieci z zasobów sieci. Zaznaczyła, że z podobnym apelem wystąpił w liście do dyrektorów także resort edukacji; w piśmie minister Anny Zalewskiej zostały zamieszczone również wskazania dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu przez dzieci z gier komputerowych. Na zagrożenia z tym związane zwróciły ponadto uwagę p. komisarz Gil i p. prokurator Kępka apelując jednocześnie o kontakt z policją lub prokuraturą w sytuacji zagrożenia lub podejrzeń o próbie nakłaniania dziecka do niezgodnych z prawem postępowań.
Uczestnicy konferencji zaapelowali do mediów o włączenie się do akcji informowania rodziców i wszystkich osób dorosłych o zagrożeniach płynących z internetu oraz zwiększenia uwagi poświęcanej dzieciom, a zwłaszcza dozoru związanego z właściwym korzystaniem przez nie z urządzeń cyfrowych.

WAŻNE - Gdzie można uzyskać pomoc?

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).
Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Gry komputerowe – oznaczenia
System PEGI (Pan-European Game Information) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.
Na stronie internetowej www.pegi.info/pl/index/ można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

     Podziękowanie dla naszej szkoły

 

       Głosujemy na Elizę!

Trwa internetowe głosowanie
tegorocznej edycji 22 Konkursu Piosenki
„Wygraj Sukces”

Jeżeli podoba Ci się wykonanie piosenki
pt. „Płacze moje serce” w wykonaniu Elizy Kusy
wyślij SMS o treści ws.2 na numer 71051

 Wykonawca z największą liczbą głosów
wystąpi w finałowym konkursie !!!
Głosowanie trwa do 2 czerwca 2017 r.

Poinformuj wszystkich znajomych,
rodzinę i sąsiadów!!!

Link do głosowania - tutaj

Krzysztof Mendykowski


     Wiosenne kanapki w klasie III d

Dnia 21 marca, w pierwszy dzień wiosny w czasie zajęć uczniowie klasy III D wykonywali wiosenne kanapki. Wiele radości sprawiało dzieciom tworzenie własnych „kanapkowych” kompozycji. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, drugie śniadanie w tym dniu było smaczne, zdrowe i kolorowe.
                                                                                                           Elżbieta Małecka


     Klasa I b z wizytą w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Bychawie

21 marca uczniowie klasy I b gościli w Samorządowym Przedszkolu nr 1 w Bychawie. Ciekawe zajęcia o tematyce wiosennej przygotowała dla przedszkolaków i pierwszaków pani Mirosława Spust wychowawczyni grupy „Pszczółki”. Maluchy i uczniowie wspólnie rozwiązywali zagadki, wyszukiwali ukrytych śladów wiosny, oglądali nasiona i cebulki przygotowane do siewu i sadzenia. Siali owies, rzeżuchę, pomidory. Sadzili cebulę i pietruszkę. Dzieci razem bawiły się przy muzyce, śpiewały piosenki i ćwiczyły. Po wesołej zabawie, zmęczone, z apetytem zajadały smaczne, wiosenne kanapki. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy pani Mirosławie Spust, wychowawczyni grupy „Pszczółki” za zaproszenie i organizację spotkania.
                                                                                                            Małgorzata Rapa


     Pisanki i palmy wielkanocne

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji charytatywnej na rzecz Franka Kołodzieja. Wykonywali
z pomocą osób bliskich pisanki, palmy i stroiki wielkanocne. Spośród 180 pisanek i stroików wyróżniono prace następujących uczniów:
- w kategorii pisanka:
1. Hanna Dolecka /I a/
2. Iga Ziętek /II a/
3. Oliwia Uniłowska /II b/
4. Amelia Prącik /II b/
5. Szymon Lipiński /III a/
6. Jakub Wolski /III c/
7. Szymon Smyk /IV a/
8. Gabriela Hanaj /IV b/
9. Dawid Stoczkowski /IV b/
10. Alicja Piórkowska /VI c/

- w kategorii stroik wielkanocny:
1. Błażej Dyjak /I a/
2. Jakub Widomski /III c/
3. Karol Ziętek /III c/

Dzieci wykonały także 43 palmy. Wyróżniono prace następujących uczniów:
1. Bartłomiej Ponieważ /I c/
2. Weronika Polska /II a/
3. Paulina Marzec /II b/
4. Aleksandra Piórkowska /II c/
5. Wiktoria Drzewosz /V a/

Wszyscy uczniowie, którzy wykonali prace otrzymali pochwały i szóstki, oceny cząstkowe z religii. Pomimo, że nie wszyscy zostali wyróżnieni, to jednak myślimy, ze chęć niesienia pomocy Frankowi
i Jego uśmiech będzie dla nas wszystkich najwspanialszą nagrodą.
                                                                                     Katecheci: M. Ziętek, L. Chomik

      Wiosna!

21 marca uczniowie powitali pierwszy dzień wiosny przychodząc do szkoły w zielonych ubraniach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
                                                                                                  Samorząd Uczniowski

       Informacja dla rodziców

 Uchwała nr 2/2017
Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Bychawie
z dnia 20 marca 2017r.
w sprawie zmian w statucie szkoły

Na podstawie art. 50 ust. 2 pkt. 1 w związku z art. 52 ust. 2 pkt. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991r.
o systemie oświaty (Dz. U. z 2016r. poz. 1943 z późn. zm.) uchwala się co następuje:

§ 1 W statucie szkoły wprowadza się następujące zmiany:
1. W § 41 ust. 4 pkt 2 przecinek zastępuje się średnikiem, i dodaje się: „w przypadku nieobecności, dostarczenia wychowawcy oddziału, pisemnego usprawiedliwienia w ciągu 2 tygodni od pierwszego dnia nieobecności dziecka w szkole,”

§ 2 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

§ 3 Wykonanie uchwały powierza się dyrektorowi szkoły.

                                                                                       Przewodniczący Rady Pedagogicznej
                                                                                        ………………………………………

UZASADNIENIE
Wypełnienie ustawowych zadań Rady Pedagogicznej w ramach kompetencji stanowiących.

 

     „Książka na bezludną wyspę”

Szkoła Podstawowa w Bychawie realizuje kolejny program promujący czytelnictwo.
W tym roku jest to „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Uczniowie klasy V b włączyli się w jego realizację, wybierając intrygujący temat „Książka na bezludną wyspę”. Na zajęciach z wychowawcą oraz na lekcji języka polskiego starali się udowodnić sobie i rówieśnikom, że pozycje wydawnicze, które wybrali i reklamowali, pozwoliłyby im na pewno umilić życie, gdyby znaleźli się nagle z dala od cywilizacji. Uczniowie wybrali różne formy prezentacji wybranych książek: ustną recenzję publikacji, plakat reklamowy lub prezentację multimedialną. Zainteresowani naszymi propozycjami, niech śledzą gazetkę ścienną przy sali 15 lub obejrzą prezentacje i zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej.
                                                                                    Wychowawca kl. V b Teresa Tracz
Prezentacje /zapisane w formacie PDF/:
Weroniki Winiarczyk, Pawła Dworaka
,  Łukasza Marca i Michała Podolskiego


      Z szesnastki znowu popłynęły piękne melodie

Dnia 9 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Bychawie odbył się szkolny konkurs piosenki. Uczestniczyło 17 wykonawców (klasy 4-6), którzy zaprezentowali jedną piosenkę. Uczniów oceniało jury w składzie: przewodnicząca - p. Dagmara Sprawka (laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. Superdiament Lublina 2014), członkowie - Eliza Kusy i Miłosz Widerlik (laureaci szkolnego konkursu piosenki 2016).
Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców komisja nagrodziła następujące osoby:
I miejsce – Natalia Grabowska (6 c),
II miejsce – Zuzanna Marcinek (4 b),
III miejsce (ex aequo): Oliwia Asyngier (6 b) i Maria Mituła (4 c),
wyróżnienia:
Wiktoria Drzewosz (5 a), Aleksandra Imgrond (5 a), Alicja Korba (4 c), Martyna Ozimek (6 d),
Maria Pruś (4 b), Alicja Surma (4 a).
Ponadto Natalia w nagrodę nagra swoją konkursową piosenki pt. „Melodia” w profesjonalnym studiu nagrań - Dźwiękownia Trzecia Kolonia - link
Podziękowanie dla uczennic klasy 6 c: Amelii Kryk i Julii Szacoń za pomoc w organizacji
i prawidłowego przebiegu konkursu.
                                                                                       organizator - Krzysztof Mendykowski

     Dzień Kobiet w III c

Chłopcy z klasy III c okazali się prawdziwymi dżentelmenami. Nie zapomnieli o Dniu Kobiet!. Złożyli życzenia, zaśpiewali "Sto lat" i obdarowali koleżanki pięknymi różyczkami i niezwykłymi upominkami. Nie zapomnieli też oczywiście o swoich Nauczycielkach. Dziękujemy Wam chłopcy!
                                                                                                                 wych. Dorota Drążek

       Pan Kometa i jego mobilne planetarium

27 i 28 lutego w naszej szkole gościł Pan Kometa ze swoim mobilnym planetarium. Uczniowie klas I-VI mogli obejrzeć planety Układu Słonecznego, największe gwiazdy, galaktyki i wiele innych obiektów, a wszystko to pod kopułą planetarium.

     Koncert kwartetu smyczkowego

Dnia 23 lutego 2017 r. odbył się w naszej szkole koncert muzyki klasycznej. Kwartet smyczkowy,
w którego skład wchodziło czterech wykonawców: dwóch skrzypków, altowiolistka i wiolonczelistka, zaprezentował bogaty repertuar. Były to utwory m.in. Antonio Vivaldiego - "Zima" cz.2 Largo, W. A. Mozarta: „Divertimento ” cz.1 i „Marsz turecki”, Johanna Straussa Jr. - „Tritsch-Tratsch-Polka ”, Scotta Joplina - „Ragtime”, temat przewodni z musicalu „Skrzypek na dachu" – „Gdybym był bogaczem".
Prowadząca zaprezentowała słuchaczom różne sposoby wydobywania dźwięków z tych instrumentów, różnicę pomiędzy skrzypcami a altówką oraz wieli innych interesujących ciekawostek związanych
z zawodem artysta muzyk.
Była to bardzo ciekawa lekcja z „żywą ”muzyką dla naszych uczniów.
Podziękowanie dla rodziców za sponsorowanie tego koncertu.
                                                                                                        Krzysztof Mendykowski

     Konkurs na pisankę i palmę wielkanocną - cel charytatywnyZapraszamy uczniów klas I-VI do udziału w konkursie
na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną.
Podpisane prace przynosimy do pań katechetek
od 27 lutego do 7 marca 2017 roku.

W tym roku najładniejsze prace zostaną przekazane za zgodą uczniów na koncert charytatywny. Nasza szkoła włączyła się w pomoc Frankowi Kołodziejowi. Franek urodził się 6 lutego 2015 r. z zespołem wad wrodzonych. W związku z tyloma schorzeniami wymaga leczenia neurochirurgicznego, neurologicznego, okulistycznego oraz ciągłej i intensywnej rehabilitacji.Franio musi przejść cykl kosztownych operacji. Możemy pomóc temu niezwykłemu chłopcu poprzez ofiarowanie palm i pisanek na koncert charytatywny, który odbędzie się
w Lublinie 16 marca 2017 r. Zapraszamy do pomocy. 

      Konkurs na kartkę walentynkową rozstrzygnięty

Laureaci Szkolnego konkursu plastycznego „Najpiękniejsza kartka walentynkowa”:
I miejsce – Natalia Przybylska /VI a/
II miejsce – Oliwia Uniłowska /II b/
III miejsce – Kuba Widomski /III c/
Wyróżnieni uczniowie tutaj                                                                                           
                                                                                            Samorząd Uczniowski

      Seminarium z lekcją pokazową programowania w Baltie

Dnia 8 lutego 2017 r. uczennica naszej szkoły Iga Rudzik z klasy IIIc oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i zajęć komputerowych Dorota Drążek uczestniczyły w seminarium „Nauka programowania Baltie z lekcją pokazową”. Organizatorem spotkania było Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem TIB (Twórcza Informatyka z Baltie). Seminarium odbyło się w „Sali Błękitnej” Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W czasie spotkania twórca programu Bohumir Soukup przedstawił rozbudzający wyobraźnię twórczą i uczący logicznego myślenia program Baltie.
Dziewczynka uczestniczyła w tej lekcji. Poznała platformę Baltie, aplikację webową oraz zrobiła swój pierwszy program z Baltie. Wzięła też udział w pokazie zaawansowanego programowania w Baltie 3 oraz Baltie C#. Poradziła sobie rewelacyjnie!
Prowadzący omówił również jak korzystać z platformy edukacyjno – konkursowej Baltie.NET, służącej do automatycznego sprawdzania, oceny i porównywania prac uczniów na poziomie szkoły, powiatu, województwa, kraju i międzynarodowym.
                                                                                                               Dorota Drążek

       „Czy warto czytać książki?”

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" podejmując różnorodne działania promujące bibliotekę szkolną, książki i przede wszystkim czytanie w środowisku uczniowskim. Biorąc udział w programie uczniowie klasy VI a na zajęciach z wychowawcą przynieśli swoje ulubione książki i na forum klasy opowiadali co jest w nich szczególnie interesującego. Uczennica Karolina Rozdzialik - znana wśród rówieśników jako szczególna miłośniczka czytania - przyniosła kilka książek. które wg niej są godne polecenia. Należy wspomnieć, że Karolina od klasy pierwszej, wypożyczyła ponad czterysta książek z biblioteki szkolnej.
Po tej prezentacji uczniowie dyskutowali na temat: „Czy warto czytać książki?” przedstawiając same argumenty na tak. Na zakończenie zajęć powstała gazetka ścienna w sali nr 2 do której obejrzenia zachęcamy wszystkich uczniów.
                                                                                                         K. Kostrzewska

     Góra Grosza 2016 - wyniki

W tym roku przysłowiowa góra grosza okazała się całkiem spora. Do akcji przystąpiło dwanaście klas. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy 836,28 zł które zostaną w całości przekazane „Towarzystwu Nasz Dom”.
Plebiscyt pt. „Która klasa zbierze najwięcej” wygrała klasa II c wraz z wychowawcą, p. Teresą Czajką. Drugoklasiści zebrali aż 158,70 zł
Na szczególne podziękowania zasługują uczniowie klas I – III, którzy najhojniej wspierali naszą akcję. Warto zaznaczyć, że kwota zebrana przez „maluchów” wyniosła 648,66 zł, czyli ponad połowę wszystkich pieniędzy zebranych w szkole. Ranking klas w akcji Góra Grosza tutaj

                                                                                       Samorząd Uczniowski

      Walentynki

14 lutego w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Jak co roku cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów. Magię Dnia Zakochanych można było odczuć nie tylko za sprawą wszędobylskich kartek. Wielu uczniów zaakcentowało święto zakładając czerwone lub różowe ubranie. Zaś po południu wszyscy bawili się na dyskotece walentynkowej.
                                                                                                         Samorząd Uczniowski

     Szkolny konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny w Internecie”

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowany został Konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny w Internecie” dla uczniów klas IV – VI, którego celem było przybliżenie problematyki bezpieczeństwa w Internecie. Plakaty wykonane przez uczniów można było oglądać w holu szkoły. W dniu 13 lutego ogłoszone zostały wyniki konkursu. I miejsce zajął uczeń klasy IV b Dawid Stoczkowski. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców otrzymało 10 uczniów.
Mam  nadzieję, że  konkurs  z  każdym  rokiem  będzie c ieszył  się  coraz  większym  powodzeniem
i  przyniesie  same  korzyści w  postaci  zwiększenia  świadomości  na  temat zagrożeń  związanych
z korzystaniem z Internetu.
Laureaci konkursu tutaj                                                                       Krystyna Kostrzewska

      Rozwijamy czytelnictwo na wychowaniu fizycznym

W lutym uczennice z klas VI c i d na zajęciach wychowania fizycznego realizowały Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". W ramach tego programu dziewczęta wykonały plakat pt.Aktywny styl życia" z wykorzystaniem książek z biblioteki szkolnej.
                                                                                                                   Anna Nawrocka
 

      Ogłoszenia!

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych ogłaszamy kolejny kolorowy dzień w naszej szkole. Zachęcamy wszystkich uczniów, aby we wtorek 14.02.2017 r. przyszli ubrani na czerwono lub różowo. Mile widziane również ubrania w serduszka lub z napisem Love.

Uwaga Konkurs!
Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs plastyczny dla klas I – VI na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Technika wykonania i format pracy dowolny. Kartki należy podpisać na odwrocie imieniem, nazwiskiem i podać klasę. Walentynki można oddawać do świetlicy szkolnej do piątku 10 lutego 2017 r.
Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie.
                                                                                              Samorząd Uczniowski

     Sport szkolny - tenis stołowy

W piątek 10 lutego w naszej szkole odbyły się zawody szkolne w tenisie stołowym dziewcząt klas IV w kategorii indywidualnej. W zawodach wzięło udział 29 zawodniczek. Po zaciętej walce wygrała uczennica klasy IV a Klaudia Wojtyła, drugie miejsce zajęła Zuzanna Marcinek /IV b/, trzecie Wiktoria Karmińska, a tuż za podium na czwartym miejscu uplasowała się Emilia Szacoń /IV b/. Gratulacje.
Klasyfikacja końcowa tutaj

     Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Obchody tegorocznego Dnia  Bezpiecznego Internetu w naszej szkole rozpoczęły się już 1 lutego podczas spotkań rodziców z wychowawcami. W holu szkoły ustawione zostały tablice poświęcone między innymi prawom i obowiązkom internauty, zasadom bezpiecznego korzystania z facebooka oraz poradom dla rodziców kupujących dzieciom komputer i gry. Dodatkowo uczennice z klasy VI a rozdawały rodzicom ulotki.
W dniu 7 lutego w całej Polsce odbyły się przeróżne akcje związane z
Dniem Bezpiecznego Internetu, którego w tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Akcja w naszej szkole prowadzona była cały dzień i objęła wszystkich uczniów. Dziewczęta z klas szóstych przypomniały podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu oraz rozdawały kolorowe ulotki.
Po raz drugi odbył się  Konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny w Internecie” dla klas IV -VI, który cieszył się znacznie większym powodzeniem niż w roku ubiegłym. Plakaty można oglądać na tablicach ustawionych na korytarzu szkolnym.
Wszystkie wymienione powyżej działania skierowane są zarówno do uczniów, nauczycieli jak i rodziców. Wszystko po to, by Internet był miejscem bezpiecznym dla wszystkich internautów. Zachęcam do obejrzenia plakatów i gazetki oraz do  zapoznania się z ich treścią.
                                                                                                      Krystyna Kostrzewska

     Teatrzyk szkolny dla najmłodszych

7 lutego 2017 r. uczniowie klasy II „a” udali się do swoich młodszych kolegów z klas pierwszych
z przygotowanym przez siebie krótkim przedstawieniem teatralnym pt. „Rok”.
Do przedstawienia została wykorzystana inscenizacja A. Frączek pt. „Proszę państwa, oto Rok”. Całości dopełniły ciekawe kostiumy małych aktorów, przygotowane przez uczniów i ich rodziców.
Podczas przedstawienia można było zaobserwować, jak dzieci wcieliły się w swoje role i z jakim zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności zgromadzonej widowni. Impreza, w której brały udział, była wyjątkową okazją do wzajemnego zintegrowania się i osiągnięcia osobistych sukcesów przez każde dziecko.
Przedstawienie zintegrowało społeczność szkolną klas młodszych, ale przede wszystkim było okazją do świetnej, wspólnej zabawy.
                                                                                         Wychowawczyni klasy II a
                                                                                          Małgorzata Grabczyńska

      Sport szkolny - tenis stołowy

 W środę 1 lutego 2017 r. nasza szkoła była gospodarzem eliminacji powiatowych w tenisie stołowym w kat. drużynowej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 8 drużyn ze szkół podstawowych z Dębiny, Zakrzewa i Bychawy. W dwóch kategoriach nasi zawodnicy wygrali, w dwóch musieli uznać wyższość przeciwników. Wyniki tutaj

      Dzień Bezpiecznego Internetu

W 2017 roku DBI obchodzić będziemy 7 lutego pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Podczas zbliżającej się 13. edycji wydarzenia w Polsce chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI chcemy szczególnie podkreślić potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki /źródło/.

      64. Światowy Dzień Trędowatych

29.01.2017 r. 14 uczniów klasy III a po raz kolejny, prowadziło akcję na rzecz ludzi dotkniętych trądem. W kościele parafialnym w trakcie mszy świętej uczniowie przekazywali informacje na temat historii trądu, charakterystyki tej choroby, liczby chorych i obszarów występowania trądu na świecie oraz osób zaangażowanych w opiekę nad chorymi i aktualnych potrzeb i wyzwań w walce z trądem. Po każdej mszy świętej uczniowie prowadzili kwestę na potrzeby polskich placówek misyjnych dla ludzi chorych na trąd. Po zakończonej zbiórce pod opieką rodziców p. A.KONDRACKIEJ, p. J.PAWLAK, p. B.SKOCZYLAS, p. p. I.LIPIŃSKIEJ, p. I.NOWAKA, p. W.JAROSIEWICZ - wolontariusze dokonali przeliczenia zebranej kwoty. Zebrana suma to 3450 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji Polskiej Raoula Follereau, która przekazuje fundusze polskim placówkom misyjnym. Serdeczne podziękowania składam wszystkim pozostałym rodzicom towarzyszącym i zaangażowanym w akcję: p. AUGUSTYNOWICZ, p. DYGUŁA, p. p. KORBA, p. KOSIDLAK, p. MAŃKOWSKIEMU.
Na wyróżnienie zasługuje wspaniała postawa uczniów wolontariuszy:
KLASA III A – PIOTR AUGUSTYNOWICZ, ANNA BOCZEK, ALICJA DYGUŁA, MICHAŁ JAROSIEWICZ, PATRYCJA KONDRACKA, JULIA KORBA, WIKTORIA KOSIDLAK, SZYMON LIPIŃSKI, PAWEŁ MAŃKOWSKI, AGATA NOWAK, ALEKSANDRA PAWLAK, BARTŁOMIEJ PAWLAK, DOMINIK PAWLAK - KLASA IV B oraz ZUZANNA NOWAK – przyszła uczennica naszej szkoły.
Szkoła otrzymała specjalne podziękowanie od Fundacji Polskiej Raoula Follereau w trakcie niespodziewanej, ale miłej wizyty prezesa Fundacji dr Kazimierza Szałaty.
                                                                                                       Sławomira Wrzesińska


      Podsumowanie osiągnięć po I półroczu roku szkolnego 2016/2017


Prymusi


Laureaci konkursów

Stypendyści


Uczniowie ze 100% frekwencją
 


Najlepsi sportowcy szkoły
 

 

 


BEZPIECZNE FERIE 2017

Korzystając z zimowego wypoczynku, zadbajmy o to, by był on bezpieczny. Czytaj więcej...

    

      Turniej w tenisie stołowym dla uczniów szkół podstawowych

W środę 25.01.2017 roku w Szkole Podstawowej w Bychawie w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci w okresie ferii zimowych odbył się turniej w tenisie stołowym dla uczniów szkół podstawowych. Puchary ufundował dyrektor Bychawskiego Centrum Kultury. Do zawodów zgłosiło się 31 zawodników /21 chłopców i 10 dziewczynek/ z Bychawy, Giełczwi, Tuszowa i Jabłonnej. Turniej rozgrywany był systemem do „dwóch przegranych”. Każdy pojedynek toczył się do dwóch wygranych setów do 11 punktów. Po zaciętych i czasami dramatycznych, obfitujących w nagłe zwroty meczach, zwycięzcami turnieju zostali:
   1. Piotr Goszczyński – Tuszów
   2. Dawid Adamiak – Giełczew
   3. Michał Głąb – Bychawa /V b/
Klasyfikacja końcowa tutaj

                                                                                                           Andrzej Miszczak

     Konkurs plastyczny

 

Ogłaszamy Konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny w Internecie”, którego celem jest przybliżenie problematyki bezpieczeństwa w Internecie. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV – VI. Do konkursu można zgłaszać prace indywidualne lub w parach, przedstawiające plakat związany z bezpieczeństwem w Internecie. Technika prac jest dowolna, format nie mniejszy niż A2. Wszystkie plakaty zostaną wywieszone na terenie szkoły podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Plakaty należy dostarczać do nauczycieli plastyki lub wychowania fizycznego w terminie do dnia 3 lutego /piątek/.

 

     15 stycznia - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


 

     Zabawa choinkowa - 14 stycznia


     Jasełka szkolne

We wtorek 20 grudnia odbyło się w naszej szkole przedstawienie jasełkowe.

     Śliczna choinka

Po raz kolejny mamy w szkole wyjątkową choinkę. Jest wyjątkowa za sprawą niepowtarzalnych ozdób, które zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły. Wykonali je na szkolny konkurs na najładniejszą bombkę dla uczniów klas I-VI. Klasa I A niemal w 100 % przygotowała bombki. Bombki w tym roku zostały wykonane z różnych materiałów np. cekinów, guzików, koronki, orzechów, kaszy, szyszek itp. oraz w różnych kształtach. Spośród tak dużej ilości prac 8 zostało wysłanych na 4 Międzyszkolny konkurs na najładniejszą bombkę organizowany przez Szkołę Podstawową nr 42 w Lublinie. Niestety w tym roku nie odnieśliśmy sukcesu. Ponadto zostało wyróżnionych 20 ozdób. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy a autorom wyróżnionych bombek gratulujemy.
Wyniki tutaj                                                                                                           M. Ziętek

    
     Pokazy udzielania pierwszej pomocy

    

     Wyniki konkursów

Wyniki szkolnego konkursu „List do Świętego Mikołaja”
I miejsce – Mateusz Czerniak /III c/
II miejsce – Karol Ziętek /III c/
III miejsce – Jakub Wolski /III c/

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla klas I „Portret Mikołaja”
I miejsce – Anna Zarębska /I a/
II miejsce – Ksawery Malec /I a/
III miejsce – Aleksandra Ścierzyńska /I b/

Wyróżnieni uczniowie tutaj
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zapraszamy do udziału w naszych konkursach.
                                                                                                      Samorząd Uczniowski

      Pomoc dla czworonogów ze schroniska

Uczniowie klas V b i IV c postanowili pomóc zwierzakom z lubelskiego schroniska. Przynieśli stare poduszki, koce, narzuty, ręczniki, kołdry, aby zmarzniętym w zimie czworonogom było ciepło i wygodnie. Dokupili też dwa wielkie worki karmy. Dary dostarczy na miejsce mama Adriana Dziadosza, który rzucił pomysł, aby wspomóc tę piękną akcję. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wrażliwość i serce.
                                                                                                                        T. Tracz
 

     Wigilie klasowe

Wigilia przypada 24 grudnia, ale w tym dniu uczniów nie ma już w szkołach. Dlatego w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną w pięknie przystrojonej sali, przy blasku ślicznej choinki uczniowie klasy IIIc rozpoczęli "swoją" wigilię. Wieczerzę  tradycyjnie rozpoczęli od przeczytania fragmentu z Pisma Świętego o narodzinach Dzieciątka Jezus, następnie uczniowie i wychowawczyni podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Uczniowie samodzielnie przygotowali wigilijny stół, na którym nie zabrakło sianka, opłatków i ozdób świątecznych. Oczywiście były tam także różne smakołyki: ciasta, pierniczki, cukierki i owoce. Po życzeniach i posiłku przyszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd! Miłym akcentem były odwiedziny "kolędników" uczniów z zaprzyjaźnionej klasy IIIa wraz z wychowawczynią p. Sławomirą Wrzesińską, którzy złożyli nam staropolskie życzenia i pięknie zaśpiewali kolędę.
To był radosny i wzruszający dzień pełen kolęd, życzeń i uśmiechu. Wpłynął on na integrację zespołu klasowego i na długo pozostanie w naszej pamięci.
                                                                                                                wych. Dorota Drążek      Konkurs plastyczny na projekt świątecznej kartki rozstrzygnięty

Komisja konkursowa przyznała 14 uczniom naszej szkoły wyróżnienia w XIX edycji konkursu plastycznego na projekt świątecznej kartki pocztowej gminy Bychawa Boże Narodzenie 2016. 
Wyróżnieni uczniowie:
Hanna Dolecka /I a/, Natalia Batyra /I c/, Oliwia Kmieć /II a/, Karolina Głąb /II c/,
Kamil Solowski /II c/, Aleksandra Fijołek /III a/, Krystian Kasperek /III b/, Karol Frant /III c/, Patryk Korba /III d/,Kamil Kostrzewa /III d/, Dawid Gryta /IV c/, Gabriela Hanaj /IV b/, Natalia Przybylska /VI a/, Eliza Kusy /VI c/, Nadia Niedźwiadek /VI d/.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 20 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego
w Bychawie.

     
      „Tańcząca choinka”

14 grudnia uczniowie klasy IIIc w Bychawskim Centrum Kultury obejrzeli przedstawienie zatytułowane „Tańcząca choinka” w wykonaniu Teatru Banasiów z Warszawy. Główni bohaterowie przedstawienia: Choinka, Muchomorek, Krasnal, Miś Mruczanko, Wierzbowy Duszek Rokicio, Pajacyk oraz Święty Mikołaj wprowadzili uczniów w świat przyjaźni i miłości, a wszystko to w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Motywem przewodnim przedstawienia była piosenka:
   To już są święta, świąteczny czas,
   Święty Mikołaj będzie wśród nas.
   Spełni marzenia i wszystkie sny,
   Święty Mikołaj puka do drzwi…

Wszyscy uczniowie bardzo szybko włączyli się do wspólnego śpiewania. Jakież było zdziwienie i radość, kiedy wybrańcy (między innymi aż dwóch chłopców z naszej klasy: Bartosz i Dawid!) mogli pojawić się na scenie. Może to będą przyszłe sławy aktorskie? Trzecioklasiści razem z bohaterami przeżywali smutek i radość, którą było słychać na całej sali. Uczniowie wspaniale zrozumieli przesłanie, jakie niosło przedstawienie - o roli i znaczeniu przyjaźni, że jest to nasz największy skarb.
                                                                                                         wych. Dorota Drążek

     
     Spotkanie z
panem Januszem Niemcem, synem żołnierza wyklętego

W piątek 9 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Januszem Niemcem synem Antoniego Żubryda ps. Zuch, żołnierza podziemia niepodległościowego. Uczniowie wysłuchali ciekawych i wzruszających wspomnień z życia i działalności niepodległościowej po drugiej wojnie światowej Antoniego Żubryda, który zginął w 1946 roku walcząc o wolną Polskę.
                                                                                                                  Ewa Kaźmierak

     Jak postępować, żeby nie chorować

Uczniowie klasy I b uczestniczyli w spotkaniu z panią Renatą Płazą - pielęgniarką szkolną. Podczas pogadanki pani pielęgniarka udzieliła pierwszakom cennych rad dotyczących właściwego odżywiania się, higieny osobistej, sposobu ubierania się, aktywnego spędzania wolnego czasu i hartowania, które mają ogromny wpływ na zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia.
                                                                                                                  Małgorzata Rapa


    
Spotkania wychowawców z rodzicami i prelekcja

W środę 7 grudnia odbyły się w naszej szkole spotkania wychowawców z rodzicami, czyli tzw. wywiadówki. W tym dniu odbyła sie również prelekcja dla nauczycieli i rodziców wygłoszona przez psychologa, panią Renatę Dąbrowską-Jagieło na temat: „Jak pomóc dziecku przezwyciężyć trudności szkolne i zapewnić mu wsparcie w procesie edukacyjnym?”.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w spotkaniu.

      Mikołajki szóstoklasistów w Lublinie

Środowe przedpołudnie 7 grudnia klasy VI a i d spędziły na wycieczce w Lublinie. Tym razem w programie było kino i film w technologii 3D - "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Dla sympatyków Harrego Pottera były to na pewno mile spędzone dwie godziny, bowiem autorem scenariusza do filmu jest J.K. Rowling. Po seansie był czas na zakupy. W drodze powrotnej humory dopisywały, stąd można wnioskować, że wycieczka się udała.

       Mikołajki w teatrze

We wtorek, 6 grudnia uczniowie klasy V a i V b pod opieką swoich wychowawców J. Wilczyńskiego
i T. Tracz oraz M. Kasperek i E. Korby odwiedzili Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Tego dnia miała miejsce premiera sztuki „Książę i żebrak”, w reżyserii. Pawła Aignera. Jest to adaptacja znanej powieści Marka Twaina, napisanej pod koniec XIX wieku, której akcja dzieje się w XVI wiecznej Anglii.
Lubelscy aktorzy porwali nas brawurową grą. Akcja toczyła się nie tylko na scenie, kilka epizodów miało miejsce na widowni. Widzowie mogli uścisnąć dłoń odtwórcom ról, przyjrzeć się z bliska kostiumom i rekwizytom. Wiedza teoretyczna o teatrze została zwizualizowana na żywo.
                                                                                                                      Teresa Tracz

      Mikołajki na wesoło

6 grudnia prawie wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w mikołajowych czapkach. W ten sposób włączyli się w akcję Samorządu Uczniowskiego pt. "Tęczowy kalendarz". Celem akcji jest podkreślenie strojem ważnych dat z naszego kalendarza. Mikołajowe czapki i inne świąteczne przebrania dodały temu dniu dodatkowego uroku. Należy dodać, że zgodnie z obietnicą, każdy przebrany uczeń  w tym dniu zwolniony był z odpowiedzi.
                                                                                                     Samorząd Uczniowski     Mikołaj w naszej szkole

We wtorek 6 grudnia Mikołaj odwiedził uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Radości było co niemiara.

      Św. Mikołaj w III c

Wielka radość zagościła na twarzach uczniów klasy IIIc w dniu 6 grudnia. Długo oczekiwany przez dzieci Gość zjawił się w szkole z workiem pełnym prezentów! Mikołajowi towarzyszyła sympatyczna Śnieżynka. Na powitanie, uczniowie z przejęciem zaśpiewali Mikołajowi piosenkę "A Mikołaj pędzi...". Na koniec, po otrzymaniu prezentów zrobili sobie z dostojnym Gościem pamiątkowe zdjęcie.
                                                                                                               wych. Dorota Drążek

      Jaką wartość ma tegoroczna „SZKOLNA KOZA”?

Podsumowanie akcji charytatywnej „Jedna koza, jedno życie”- 2016.
„Jedna koza, jedno życie” - po raz szósty. W dniach 28.11 - 30.11.2016 r. kontynuowaliśmy coroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz głodujących dzieci Afryki. Akcją zajmowali się uczniowie klasy III A, którym dziękuję za zaangażowanie i wytrwałość. WSZYSTKIM, którzy wsparli nasz wspólny cel -DZIĘKUJEMY!!! Najaktywniejsi ofiarodawcy otrzymali pamiątkowe znaczki – logo naszej akcji. Wynik tegorocznej zbiórki to 700 złotych. Kwota została wpłacona na konto Fundacji Polskiej Raoula Follreau, która przekaże fundusze polskim placówkom misyjnym w Afryce. Nasz dar serca z pewnością będzie wsparciem dla potrzebujących dzieci AFRYKI.
                                                                                                     Sławomira Wrzesińska

     Ogłoszenie!

W ramach akcji Kolorowy Kalendarz ogłaszamy kolejny kolorowy dzień w naszej szkole. Zachęcamy wszystkich uczniów klas I – VI, aby w mikołajki, 6 grudnia 2016 r. przyszli do szkoły w mikołajowej czapce lub innym świątecznym przebraniu, np. rogach renifera. Każdy przebrany uczeń będzie w tym dniu zwolniony z odpowiedzi.
                                                                                                Samorząd Uczniowski

     Turniej Rodzinny po raz dziesiąty

8 grudnia 2007 roku po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowaliśmy Turniej Rodzinny w tenisie stołowym. Wtedy chyba nikt się nie spodziewał, że stanie się on cykliczną imprezą. W turnieju wzięło udział 15 drużyn składających się z dzieci i rodziców. Pierwsze miejsce wywalczył Michał Miszczak z tatą Andrzejem, tuż za nimi był Patryk Siek z dziadkiem Jerzym, a trzecie miejsce zajęła Iwona Kryk z tatą Andrzejem. Na zdjęciu powyżej można zobaczyć zwycięzców.
Minęło dziewięć lat i w sobotę 3 grudnia 2016 roku po raz dziesiąty odbył się turniej, ale już w znacznie większym składzie, bo do waliki stanęły 32 drużyny. Co się zmieniło przez te lata? Chyba niewiele. Była sympatyczna atmosfera, radość ze wspólnie spędzonych chwil rodziców i dzieci, były łzy po przegranych meczach. Ale każdy mówił na pożegnanie
do zobaczenia za rok" i to jest nasza największa radość z organizacji turnieju. Dodać należy, że przez te dziewięć lat dla niektórych rodzin turniej stał się chyba tradycją rodzinną, wystarczy bowiem prześledzić archiwum, by zobaczyć, które nazwiska pojawiają się co roku.
Tegoroczny turniej odbył się pod patronatem
Burmistrza Bychawy, który ufundował puchary dla trzech najlepszych drużyn, a organizatorem był, jak co roku Uczniowski Klub Sportowy Podkowa".

A to zwycięskie drużyny:
    I miejsce  -  Agnieszka Zdybel /VI b/ z tatą Robertem
    II miejsce - 
Kacper Karmiński /V a/ z tatą Grzegorzem
    III miejsce - 
Michał Głąb /V b/ z tatą Andrzejem

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
                                                                                                          Krystyna Kostrzewska

     Wyniki konkursu plastycznego „Portret misia”

Kategoria RYSUNEK:
1miejsce – Karol Ziętek, kl. III c
2 miejsce – Amelia Przech, kl. I b
3 miejsce – Agata Nowak, kl. III a

Kategoria KOLAŻ:
1 miejsce ex equo – Ksawery Malec, kl. I a i Amelia Cieślak, kl. IV c
2 miejsce – Sebastian Tyczyński, kl. III c
3 miejsce – Alicja Dyguła, kl. III a

Wyróżnieni uczniowie tutaj
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia galerii.
                                                                                                   Samorząd Uczniowski

     Szkolny konkurs na list do Świętego MikołajaListy mogą być ozdobione dowolną techniką i koniecznie podpisane na odwrocie (imię nazwisko
i klasa). Prace konkursowe można oddawać do świetlicy szkolnej.
Konkurs trwa od 5 do 16 grudnia 2016 r.
                                                                                                         Samorząd Uczniowski    
Góra Grosza 2016

 

Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Góra Grosza.
Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Zebrane w ramach akcji pieniądze są w całości przekazywane fundacji charytatywnej Nasz Dom.
Zbieramy: monety od 1 grosza do 1 złotówki.
Monety segregujemy nominałami i liczymy (kwota poszczególnych nominałów i całość)
Policzone i posegregowane monety oddajemy do świetlicy szkolnej do 23 grudnia 2016 r.
                                                                                                          Samorząd Uczniowski


       Pomagamy!

W środę 30.11.2016 r na przerwie o godz. 12.30 Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę darów na rzecz akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Szczególną ofiarnością wykazali się uczniowie kas
I - III. Wszyscy darczyńcy dostali w podziękowaniu słoneczka z logo akcji.
                                                                                                      Samorząd Uczniowski

     Sport szkolny - piłka nożna

30 listopada w Szkole Podstawowej w Woli Gałęzowskiej po raz trzeci, odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Zofii Przewłockiej. Drużyna naszych chłopców przegrała tylko z gospodarzami turnieju zajmując II miejsce.

    Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

        Andrzejkowe wróżby

W czwartek 24 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Jak co roku na początku dyskoteki Sekcja Rozrywkowa SU przeprowadziła w świetlicy tradycyjne wróżby. Potem wszyscy świetnie bawili się przy dźwiękach muzycznych przebojów. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
                                                                                                             Samorząd Uczniowski

      Andrzejki w klasie III c

24 listopada klasa IIIc urządziła sobie andrzejki klasowe. Z ogromną radością dzieci wróżyły sobie przyszłość wykorzystując różnego rodzaju metody wróżenia. Ileż było śmiechu, zaskoczenia a nawet rozczarowań. Tak jak przystało na zabawie andrzejkowej nie zabrakło tańców, przeplatanych różnymi konkursami, oraz słodkiego poczęstunku.
                                                                                           wych. Dorota Drążek

     Andrzejki w klasie III d

Dnia 21 listopada odbyły się andrzejki w klasie III D. Największą atrakcją zabawy andrzejkowej były wróżby, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Z wielkim zaangażowaniem przestawiały buty do progu, przekłuwały czerwone serca z imionami i ciągnęły losy z zawodami. Po wywróżeniu sobie przyszłości był czas na słodki poczęstunek i wspólne tańce przy muzyce. Pomimo, że wróżby nie zawsze spełniały oczekiwania dzieci, to i tak wszyscy bardzo dobrze się bawili.
                                                                                                        Elżbieta Małecka

      Z historią na co dzień

Uczniowie klas V w ramach zajęć z historii rozwijają swoje zainteresowania przeszłością. Młodzi historycy wykonują różne ciekawe prace przypominając innym o wydarzeniach sprzed setek lat.
                                                                                                                Ewa Kaźmierak

      Samorząd Uczniowski ogłasza!

W czwartek 24.11.2016 r. organizujemy dyskotekę szkolną. Zgodnie z tradycją na początku dyskoteki, od godz. 17.00 do godz. 17.30 w świetlicy szkolnej obędą się wróżby andrzejkowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

W piątek 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Misia Pluszowego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłasza akcję szkolną „Przytul misia”. W piątek przynosimy do szkoły nasze ukochane pluszaki.
W związku z akcją ogłaszamy konkurs plastyczny dla uczniów klas I- VI na portret misia. Prace mogą być wykonane dowolną techniką (rysunek, wyklejanka, kolaż) na kartonie A4. Każda praca konkursowa musi być podpisana na odwrocie (imię, nazwisko, klasa). Rysunki można oddawać do czwartku 24 listopada do świetlicy szkolnej lub opiekuna SU - pani Doroty Piskorskiej.

Uwaga pilne!
Autorzy dyń numer: 9, 22 i 23 koniecznie zgłoszą się do pani Doroty Piskorskiej.
                                                                                                       Samorząd Uczniowski


     Tenis stołowy dla dorosłych

W sobotę 19 listopada 2016 r. dzięki uprzejmości pani dyrektor Małgorzaty Tudrujek, w Szkole Podstawowej w Bychawie odbyły się Mistrzostwa Bychawy dla dorosłych w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza pana Janusza Urbana. Wszyscy tenisiści rywalizowali w jednej grupie. Do turnieju zgłosiło się 10 zawodników z Bychawy, Woli Gałęzowskiej i Giełczwi. Najlepsi zawodnicy to:
   1. Karol Styk - Bychawa
   2. Radosław Adamiak - Giełczew
   3. Grzegorz Wieczorkiewicz - Bychawa
Więcej informacji w najbliższym numerze GZB.
                                                                                                             Andrzej Miszczak

      Julka rzuca czytelnicze wyzwanie!

Jedną z lektur opracowywanych na lekcjach języka polskiego w klasie czwartej jest pierwsza część cyklu „Opowieści z Narnii” autorstwa C. S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”.
Uczennica klasy IV c Julia Stolarska połknęła literackiego bakcyla i postanowiła przeczytać wszystkie tomy. Jej czytelnicza podróż przez Narnię (7 części) trwała 2 miesiące.
„Nie mogłam się oprzeć, musiałam się dowiedzieć, co będzie dalej” – mówiła zafascynowana Julka, którą z czystym sumieniem można nazwać książkowym molem. Julia zachęca swoje koleżanki
i kolegów do przeczytania całego cyklu o Narnii.
Tych, którzy podejmą to czytelnicze wyzwanie, zapraszamy do udziału w konkursie, który sprawdzi wiedzę o przygodach bohaterów cyklu. Konkurs odbędzie się w II półroczu. Szczegóły podamy na stronie szkoły.
                                                         nauczyciel języka polskiego Teresa Tracz

      „KOZA - 2016”

W dniach 28 - 30 LISTOPADA 2016 r.
przeprowadzimy
VI edycję akcji charytatywnej „Jedna koza, jedno życie”.
Nasza „Szkolna koza” będzie jak co roku, zbierała fundusze w postaci 1,2 i 5 złotówek na pomoc dla GŁODUJACYCH DZIECI AFRYKI
.

Cel zbiórki:
Z uzyskanych środków finansowych zaspokajane są
(przynajmniej częściowo) potrzeby małych Afrykańczyków
i ich rodzin w zakresie: leków, środków czystości, żywności
i budowy studni z wodą pitną.


Wolontariusze akcji – uczniowie klasy III a, odwiedzą w tych dniach poszczególne klasy. „KOZA” będzie dyżurowała również w czasie przerw szkolnych.
Zebrane fundusze zostaną przekazane potrzebującym dzieciom poprzez Fundację Polską Raoula Follerau.

O wynikach akcji poinformujemy na stronie internetowej szkoły. Ofiarodawcom wręczymy symboliczne znaczki z logo naszej akcji.

 Zachęcamy do udziału w akcji !

                                                                                          Organizatorzy akcji: klasa III a
                                                                                    Opiekun akcji: Sławomira Wrzesińska


     Projekt  Prawa pacjenta - dziecka w szkole"

 

Uczniowie klas drugich i trzecich brali udział w projekcie „Prawa pacjenta – dziecka w szkole” organizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Honorowymi patronami projektu byli Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach zajęcia:
 - Jestem chory.
 - Zdarzył mi się wypadek.
 - Leżę w szpitalu.
Swoją pomocą służyła nauczycielom szkolna pielęgniarka, która realizowała zajęcia:
 - Dbam o zdrowie i zdrowo jem.
 - Dbam o higienę i szczepię się.
Uczniowie w czasie zajęć zapoznali się z prawami pacjenta oraz pogłębili swoją wiedzę na temat profilaktyki zdrowotnej.
                                                                                                          Elżbieta Małecka

     Brawa dla utalentowanych recytatorek!

 

W dniach 16 - 17 listopada 2016 r. odbyły się w Lublinie eliminacje rejonowe 20 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, który przebiegał pod hasłem „QUO VADIS – dokąd idziesz, jaką drogą, w jakim celu”, ponieważ w tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza – laureata literackiej Nagrody Nobla.
Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studenci oraz dorośli
z powiatów: lubelskiego ziemskiego, miasta Lublina i świdnickiego.
Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice z klas czwartych: Maria Mituła, Julia Żak, Zuzanna Marcinek i Patrycja Kursa. Po przesłuchaniu prezentacji 71 uczestników (z każdej kategorii wiekowej) jury wyłoniło tylko 4 laureatów i 8 wyróżnionych. Wśród tych ostatnich znalazły się dwie uczennice
z naszej szkoły: Maria Mituła – kl. IV c i Zuzanna Marcinek – kl. IV b.
                                                                                                  Instruktor - Teresa Tracz


      Świętujemy niepodległość

Z  okazji  98 rocznicy odzyskania  niepodległości przez  Polskę,  15  listopada 2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel w wykonaniu uczniów klas III a i III b. Uroczystość uświetnił chór szkolny prowadzony przez pana Krzysztofa Mendykowskiego.

     Sport szkolny - pływanie

W poniedziałek 15 listopada 2016 r. na krytej pływalni Zespołu Szkół im. A. Kwiatkowskiego w Bychawie odbyły się gminne zawody w pływaniu w kategorii indywidualnej dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Głównym organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy "Podkowa" działający przy naszej szkole, a patronat objął Burmistrz Bychawy, który ufundował dla wszystkich uczestników dyplomy i medale. Wyniki tutaj

 

     Wyniki szkolnego etapu konkursów przedmiotowych
organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2016/2017

Do II etapu konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Konkurs ortograficzny:
1. Paulina Sulowska /VI b/
2. Karolina Rozdzialik /VI a/
Konkurs przyrodniczy:
1. Gabriela Golik /VI a/
2. Gabriela Dziurda /VI c/
3. Natalia Przybylska /VI a/

Gratuluję uczennicom wysokich wyników i życzę dalszych sukcesów.

Terminy eliminacji II etapu konkursów:
1) ortograficzny - 21.11.2016 r. - godz. 9.00 - sala 13
2) przyrodniczy - 24.11.2016 r. - godz. 9.00 - sala 13

Zbiórka uczestników konkursów o godzinie 8.50 przed salą.

                                                                                     Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bychawie

      Sport szkolny - Agnieszka srebrną medalistką

W dniach 7 i 8 listopada 2016 roku w Krzczonowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży szkolnej w tenisie stołowym w kat. indywidualnej dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Agnieszka Zdybel /VI b/, Julia Choińska /VI b/, Kamila Ziętek /VI a/ i Michał Głab /V b/. Wszyscy dzielnie walczyli, a Agnieszka Zdybel zajęła II miejsce i zdobyła srebrny medal, jednocześnie awansując do zawodów rejonowych.
We wtorek 15 listopada w Dzwoli Agnieszka wywalczyła IX miejsce w Rejonowych Igrzyskach w tenisie stołowym w kat. indywidualnej dziewcząt. Gratulacje!

     Eliza druga w powiecie

5.11.2016 r. odbył się XIV Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotycznej w Krężnicy Jarej. Naszą szkołę reprezentowała Eliza Kusy (kl. 6 c). Uczennica brawurowo zaprezentowała szerokiej publiczności piosenkę z popularnego serialu "Czas honoru: Powstanie” pt. „Dziewczyna z granatem” i zajęła II miejsce w kategorii klasy 4- 6 szkoły podstawowej. To drugie miejsce jest tym bardziej cenne, ponieważ w tej kategorii było najwięcej wykonawców. W pokonkursowej rozmowie przewodniczący jury Pan Krzysztof Kramek (metodyk muzyki) przekazał informację opiekunowi, że Eliza urzekła komisję konkursową swobodą sceniczną oraz interesującą barwą głosu. Warto zaznaczyć, że w komisji oceniającej była także pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.
                                                                                                           Krzysztof Mendykowski

     Klasy czwarte w Centrum Nauki Kopernik

3 listopada 2016 r. uczniowie klas: IV a i IV b odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzili tam liczne wystawy i brali udział w wielu doświadczeniach. W bogatym programie interaktywnym każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Fascynacje na twarzach dzieci było też widać w planetarium podczas pokazu filmu 3D. Czas spędzony w CNK był pełen wrażeń i minął wszystkim bardzo szybko.
                                                                                                                          Ewa Reszka

     Porządkujemy nagrobki żołnierzy

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bychawie dbają o miejsca pamięci narodowej w naszej Małej Ojczyźnie .Dla uczniów naszej szkoły te miejsca mają szczególną wartość historyczną. Stanowią cząstkę ogólnonarodowej kultury. W tym roku porządkowali groby żołnierzy z I i II wojny światowej.
                                                                                                             Ewa Kaźmierak

      Ślubowanie klas pierwszych

Dzień 28 października 2016 roku w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klas pierwszych.
W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Bychawie.
Prowadząca powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klas I.
Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole.
Klasy pierwsze przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością.
Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.
Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do braci uczniowskiej, a ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
                                                                                                                M. Grabczyńska

     Zdrowe kanapki pierwszaków

Uczniowie klasy I b samodzielnie przygotowywali kanapki na drugie śniadanie. Wśród produktów znalazły się ciemne pieczywo, wędlina i przede wszystkim warzywa. Pierwszaki od dzisiaj wiedzą jak zdrowo się odżywiać.
                                                                                                                     Małgorzata Rapa

      Laureaci konkursu „Strachodynia”

Wyniki szkolnego konkursu „Strachodynia”
I miejsce – dynia nr 26
II miejsce – dynia nr 22
III miejsce – dynia nr 17
Wyróżnienia: dynie nr: 4, 6, 9, 10, 20, 23 i 27
Laureaci i osoby wyróżnione proszone są o zgłoszenie się w piątek o godz. 9.05 do świetlicy szkolnej.
                                                                                                        Samorząd Uczniowski

     Ankieta dla rodziców i nauczycieli

Agencja Rynku Rolnego prosi rodziców i nauczycieli o wypełnienie ankiety dotyczącej oceny działań  promocyjnych programu „Owoce i warzywa w szkole” w  roku szkolnym  2015/2016.
Główną  grupą docelową prowadzonych działań promocyjnych byli  rodzice dzieci w wieku do 12 lat i na ich odpowiedziach zależy Agencji najbardziej.
Ankieta w wersji elektronicznej dostępna jest pod linkiem http://owocewszkole.org/ankieta/

 

     Puchar Tymbarku" dla naszych chłopców

26 października w Bełżycach odbyły się powiatowy etap turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” podczas którego drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce. Chłopcy zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, który rozegrany będzie na przełomie marca i kwietnia 2017 roku na stadionie Arena Lublin. Gratulacje!

     Szóste klasy na wycieczce w Warszawie

Środę 26 października klasy szóste spędziły na wycieczce edukacyjnej w Warszawie. Najważniejszym punktem dnia było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli okazję poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na wielu interaktywnych wystawach. Pośród setek  eksponatów każdy znalazł coś dla siebie, a spędzone tam trzy godziny minęły bardzo szybko. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik okazała się nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałym sposobem, by poszerzyć swoją wiedzę w wielu dziedzinach nauki.
                                                                                                                                                Krystyna Kostrzewska

      Mistrzyni olimpijska w naszej szkole

Iwona Podkościelna to złota medalistka 15. Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego tandemów w kategorii B i absolwentka naszej szkoły, która przyjęła zaproszenie na spotkanie z uczniami. Do tej miłej wizyty doszło we wtorek 25 października.
Po powitaniu naszego gościa przez panią Dyrektor i Samorząd Uczniowski oraz gromkimi brawami przez wszystkich zgromadzonych uczniów i nauczycieli, pani Iwona zaczęła opowiadać o początkach swojej przygody z kolarstwem, o tym jak wygląda codzienny, ciężki trening i przede wszystkich o swoich osiągnięciach sportowych, których ukoronowaniem jest złoty medal olimpijski. Mogliśmy obejrzeć złote medale z mistrzostw świata, ale wszystkich interesował przede wszystkim ten najważniejszy - olimpijski. Pani Iwona pokazała uczniom medal, który waży aż 0,5 kg i ma w środku 28 kulek, które pobrzękują podczas poruszania nim. Uczniowie mogli go dotknąć i obejrzeć też oryginalną maskotkę z włosami w kolorze medalu.
Podczas spotkania padło bardzo dużo pytań od uczniów, których interesował np. sprzęt na jakim pani Iwona jeździ, przejechane kilometry, zwiedzone kraje i wiele wiele innych ciekawych tematów. Na zakończenie spotkania ustawiła się bardzo długa kolejka po autograf i pamiątkowe zdjęcia.
Serdecznie dziękujemy pani Iwonie za to, ze znalazła czas na spotkanie z uczniami "swojej" podstawówki. Było to bardzo miłe i wzruszające przeżycie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
                                                                                                    Krystyna Kostrzewska  

     Spotkanie z synem ostatniego żołnierza wyklętego

25 X 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Markiem Franczakiem, synem ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Spotkanie odbyło się w Bychawskim Centrum Kultury. Nasi uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji szefa Narodowych Sił Zbrojnych pana Karola Wołka oraz wspomnień z życia i działalności niepodległościowej po II wojnie światowej Józefa Franczaka. który zginął w październiku 1963 roku.
                                                                                                                 Ewa Kaźmierak

      Sport szkolny - tenis stołowy

W poniedziałek 24 października w naszej szkole odbyły się eliminacje powiatowe w tenisie stołowym w kat. indywidualnej dziewcząt i chłopców. Nasi zawodnicy walczyli z uczniami ze szkół podstawowych z Dębiny, Giełczwi, Krzczonowa i Woli Gałęzowskiej. Do Igrzysk Powiatowych zakwalifikowało się 6 uczniów /trzy dziewczęta i 3 chłopców. Gratulacje. Wyniki tutaj


    
 Zdrowe odżywianie - klasa II b przygotowuje surówkę

Uczniowie przygotowali surówkę na podstawie przepisu zawartego w podręczniku kl. II. Wszyscy wykazali zaangażowanie. Pracowali z wielkim zapałem. Gdy surówka "dojrzewała" dzieci przygotowały piękne serwetniki.​
                                                                                                                    Zofia Fijołek

      Sport szkolny - tenis stołowy

W dniach 17-20 października w naszej szkole odbyły się zawody szkolne w tenisie stołowym w kat. indywidualnej dziewcząt i chłopców. Wzięło w nich udział pond stu uczniów. W piątek 21 października z dużym powodzeniem nasi najlepsi zawodnicy zmierzyli się z uczniami z innych szkół podczas Gminnych Igrzysk. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowało się dziewięciu uczniów. Wyniki tutaj

      Samorząd Uczniowski wybrany

Eliza Kusy /VI c/ - przewodnicząca
 Julia Szacoń /VI c/ - z-ca przewodniczącej
Amelia Kryk /VI c/ - przewodnicząca sekcji  rozrywkowej
Paulina Sulowska /VI b/ - przewodnicząca sekcji "Sztubak"
Arleta Dyguła /VI d/ - sekretarz


       Wycieczka do Warszawy

 

W czwartek 13 października 2016 r. uczniowie klas: IV c, V b i VI b pod opieką pań: E. Boguty,
T. Tracz, E. Kaźmierak, R. Kryski i E. Małeckiej wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Celem było oczywiście cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem Centrum Nauki Kopernik.
Pierwszą atrakcją był pokaz filmu 3D w planetarium. Niesamowite wrażenie wywarły na wszystkich upersonifikowane gwiazdozbiory, których historia wywodzi się z mitologii greckiej oraz projekcja filmu „Czas i przestrzeń”. Następne trzy godziny upłynęły na indywidualnym zwiedzaniu interaktywnych wystaw, przeprowadzaniu ciekawych doświadczeń.
Ukoronowaniem wycieczki była, jak zawsze, wizyta w McDonald’s z baaardzo niezdrowym jedzeniem
i baaardzo długą kolejką.
                                                                                                                                T. Tracz
  

      Z życzeniami dla nauczycieli

W czwartek 13 października, dzień przed świętem nauczycieli, czyli Dniem Edukacji Narodowej, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców na ręce Pani Dyrektor Małgorzaty Tudrujek złożyli bukiet kwiatów wraz z życzeniami dla wszystkich nauczycieli.

     Sport szkolny - sztafetowe biegi przełajowe

W czwartek 6 października w Bychawie odbyły się Powiatowe Igrzyska w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców w których nasze drużyny wzięły udział. Dziewczęta zajęły III miejsce, a chłopcy awansowali do zawodów rejonowych zajmując I miejsce.
13 października w Biszczy odbyły się Rejonowe Igrzyska podczas których drużyna chłopców wywalczyła IV miejsce. Gratulacje!

      Warszawa da się lubić!


W dniu 5 października 2016 r. uczniowie klas III c i III d wybrali się - pod opieką p. Elżbiety Małeckiej, p. Doroty Drążek, p. Urszuli Pytlak i p. Krzysztofa Mendykowskiego - na wycieczkę do Warszawy. Mimo, że pogoda była deszczowa i wiał silny wiatr, humory dopisywały i cała grupa była gotowa do wyjazdu na podbój stolicy.
Pierwszym punktem programu było Muzeum Techniki, które znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, którego tematem była historia maszyn liczących i pierwszych komputerów. Zobaczyli rowery z różnych epok, a przewodnik opowiadał ich historię. Dowiedzieli się, że duże koło było potrzebne żeby szybko jeździć.
W sali poświęconej historii astronomii wszyscy oglądali eksponaty z wielkim zainteresowaniem. Sala wypełniona była przyrządami, którymi posługiwał się Kopernik! Zawierała również modele nowej ery podboju Kosmosu.
Kolejnym punktem wycieczki, był wjazd windą na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać panoramę miasta. Widoki roztaczające się z góry, zapierały dech w piersiach.
Następnie cała grupa udała się na Stadion Narodowy – niezwykle ważnego dla uczestników wycieczki obiektu, gdyż wśród jej uczestników było wielu kibiców piłki nożnej. Pod opieką pani przewodnik obejrzeli tzw. "trasę piłkarza". Wrażenia były niesamowite. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni stadionem - trybunami, szatnią piłkarzy i możliwością zrobienia sobie zdjęć z koszulkami należącymi do nich, warunkami sanitarnymi a w szczególności tym, że dzięki przyrządowi do pomiaru głośności, dowiedzieli się, jakimi byliby kibicami (7 miejsce w skali kraju!).
Po obejrzeniu Stadionu Narodowego, grupa wyruszyła na czekający już obiad (który został zamówiony w restauracji na Zamku Królewskim). Był to czas na nabranie sił na dalszą część naszej wycieczki. Po obiedzie pojechali na Starówkę, która była ostatnim punktem programu. Na Rynku widzieli pomnik Syrenki, piękne kamieniczki (m.in. "Kamienica Pod Bazyliszkiem"). Na Placu Zamkowym duże wrażenie na uczniach zrobił dostojny Zamek Królewski, Barbakan, Kolumna Zygmunta i Pałac Prezydencki. Odwiedzili Pomnik Małego Powstańca i Grób Nieznanego Żołnierza. W ogrodzie Saskim podziwiali wielką fontannę, która wyglądała wręcz zjawiskowo!
Po zakończeniu zwiedzania udali się do autokaru i ruszyli w drogą powrotną do Bychawy.
Uczniowie zgodnie stwierdzili, że była to udana wycieczka, która dostarczyła im wiele cennych informacji i miłych przeżyć.
                                                               wychowawczynie: Dorota Drążek i Elżbieta Małecka

      Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego odbędą się 7 października (piątek) i tak, jak w zeszłym roku odwiedzimy Was w klasach i przeprowadzimy głosowanie. Głosować mogą wszyscy uczniowie klas IV- VI. O kandydatach można poczytać na gazetce SZTUBAK.

     Dzień Chłopaka w III c 

Zgodnie ze zwyczajem, corocznie, 30 września obchodzimy DZIEŃ CHŁOPAKA.  Miłą niespodzianką dla wszystkich chłopców z klasy IIIc były prezenty w postaci słodkiego co nieco, super portmonetki  ze "szczęśliwym grosikiem" (które sprawiły chłopcom wielką radość) oraz życzenia i głośno odśpiewane "Sto lat". Drodzy chłopcy - jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!
                                                                                                                        Dorota Drążek

     Sport szkolny - biegi przełajowe

W środę 28 września 2016 r. odbyły się zawody szkolne w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców.  W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Natalia Grabowska /VI c/, wśród chłopców Krystian Klimek /VI d/. Wyniki tutaj
W dniu 3 października, w strugach deszczu nasi zawodnicy zmagali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej podczas Gminnych Igrzysk w sztafetowych biegach przełajowych. Obie nasze drużyny, dziewcząt i chłopców, zajęły I miejsce i będą reprezentować naszą gminę podczas zawodów powiatowych w dniu 6 października.

     „Bezpieczna droga do szkoły”

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną
z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 27 września 2016 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli
w spotkaniu z dzielnicowym Komisariatu Policji w Bychawie st.asp.p. Markiem Dulbasem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi i zwierzętami, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
                                                                                                                      M. Grabczyńska

     Jak powstaje chleb?"

W przedostatnim tygodniu września, na zajęciach lekcyjnych, uczniowie klas trzecich rozmawiali o ważnej, potrzebnej i ciężkiej pracy rolnika. Mówili między innymi o tym, jak powstaje chleb, dlatego uczniowie klas IIIc i IIId wraz z wychowawczyniami i studentką-praktykantką p. Edytką wybrali się (w dwóch turach) 23 września 2016 r. na wycieczkę do piekarni Państwa Reginy i Janusza Kowalskich. Po piekarni oprowadzał uczniów pan Robert Gorgol, który cierpliwie i dokładnie opowiadał o wszystkich maszynach, urządzeniach, pracy piekarza i tajnikach wypieku chleba. Uczniowie obejrzeli pomieszczenia w których piecze się chleb. Dowiedzieli się o sposobie produkcji pieczywa oraz produktach potrzebnych do jego wyrobu. Dzięki uprzejmości pana Roberta uczniowie przyjrzeli się przyrządom i maszynom, które w piekarni spełniają bardzo ważną rolę, m.in. piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca (pod kontrolą p. Roberta i opiekunów - uczniowie -mogli własnoręcznie poćwiczyć wyjmowanie chleba z pieca!) oraz urządzeniom do mieszania mąki i ciasta chlebowego. Mogli także spróbować drożdży piekarskich, soli używanej do produkcji chleba, oraz dotknąć i porównać przeróżne gatunki mąki.
Trzecioklasiści z zaciekawieniem przyglądali się wielkiej krajalnicy, która sama kroi bochenki chleba na równiutkie kromki.
Obie wycieczki zakończyły się degustacją chleba i pysznych bułeczek.
Po powrocie do szkoły uczniowie dzielili się wrażeniami z wyprawy. Niektórzy uczniowie z kl. IIIc zainspirowani opowieściami p. Roberta "O pieczeniu chleba", postanowili samodzielnie (oczywiście - pod czujnym okiem i z niewielką pomocą mam lub babć) upiec chleb w domu. Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać (co widać na zdjęciach)... Domowe chlebki były przepyszne!
Składamy serdeczne podziękowania Państwu Reginie i Januszowi Kowalskim oraz Pracownikom Piekarni za życzliwe przyjęcie, za gościnność oraz za przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła.
                                                                     wychowawczynie: Dorota Drążek i Elżbieta Małecka

     Trzecioklasiści na łonie natury

Piątek 16 września był dla uczniów klas III A i III B niezwykle udanym dniem. W świetny humor wprawiła uczniów wspaniała pogoda i wszystko to, co było w programie wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego w Kiełczewicach Dolnych.
Na dobry początek piesza wędrówka nad stary młyn i swobodne zabawy w lesie. Później wszyscy wcielali się w rolę piekarza wypiekającego drożdżowe rogaliki. Nasza gospodyni zadbała, o to żeby wszyscy wyglądali jak prawdziwi piekarze i wypowiedziała „wojnę” na wzajemne posypywanie się mąką. Po degustacji rogali rozpoczęła się zabawa w zielarstwo. Należało rozpoznawać zioła w naturze na podstawie zdjęcia i po zapachu. Przez cały czas towarzyszyły dzieciom malutkie kociaki, łaciata koza, kucyk, pięknooka lama i osiołek. Dopełnieniem licznych atrakcji była przejażdżka niezwykłym wozem ( w stylu cygańskim) na pole lawendowe i spotkanie z pszczelarzem w jego pasiece. Na koniec wszystkim posmakowały ogniskowe kiełbaski. To była świetna wycieczka w wyjątkowym miejscu.
                                                                                                           B. Warda, S. Wrzesińska


      Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

 

W czwartek 1 września 2016 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po oficjalnym przywitaniu uczniów przez dyrekcję szkoły oraz wystąpieniach zaproszonych gości, uczniowie klas pierwszych i czwartych poznali swoich wychowawców, a następnie wszyscy uczniowie udali sie na spotkania z wychowawcami. 
      

Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie

7