Rok szkolny 2015/2016

 

       Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016, podczas którego nagrodzeni zostali wzorowi uczniowie, uczestnicy wielu konkursów i zawodów sportowych. Klasy piąte pożegnały starsze  koleżanki i kolegów ciepłymi słowami i krótką częścią artystyczną. Występy wokalne uatrakcyjniły uroczystość.

     

       Podsumowanie osiągnięć roku szkolnego 2015/2016


Prymusi


Laureaci konkursów

Stypendyści


Uczniowie ze 100% frekwencją
 


Najlepsi sportowcy szkoły
 

 

 

     Kiermasz używanych podręczników

Informacja w sprawie organizacji obrotu używanymi podręcznikami na terenie szkoły.

23 czerwca 2016 r. /czwartek/ w świetlicy szkolnej w trakcie przerw międzylekcyjnych odbędzie się kiermasz używanych podręczników.
Dotyczy to uczniów klasy V- tej, którzy mogą nabyć od uczniów klasy VI - tej używane podręczniki.


     Wokaliści w studiu nagrań

    

Laureaci szkolnego konkursu piosenki: Eliza Kusy, Natalia Grabowska i Miłosz Widerlik, 19 maja 2016 roku w studio Dźwiękownia Trzecia Kolonia nagrali piosenki. Było to ciekawe doświadczenie muzyczne dla nas wszystkich. Podziękowania dla p. Darka Hanaja za profesjonalizm i miłą atmosferę. Oto efekt!!!
Linki do klipów:
Miłosz Widerlik Dni, których nie znamy"
Eliza Kusy Płacze moje serce"
Eliza Kusy i Natalia Grabowska Tu wszędzie jest moja ojczyzna"
                                                                                                 
      Krzysztof Mendykowski

     Sukcesy recytatorów

Wśród wielu utalentowanych uczniów naszej szkoły ważne miejsce zajmują ci, którzy w niezwykły sposób „czarują słowem”. Po sukcesach Marysi Mituły i Miłosza Widerlika w XIX Jesiennym Konkursie Recytatorskim, w czerwcu sukces w XXXV Małym Konkursie Recytatorskim odnieśli uczniowie, którzy zostali finalistami etapu wojewódzkiego. Są to uczennice klasy IIIb i IIIc - Zuzanna Marcinek i Julia Żak oraz Miłosz Widerlik z klasy VIa. Gratulujemy!!!
                                                                                                          Małgorzata Gąbka

     Spotkanie klasy II a z Białą Damą w bychawskich ruinach


      Dzień Rodziny w klasie III c

22 czerwca uczniowie klasy IIIc zaprosili swoich rodziców na klasowy Dzień Rodziny. Przygotowali z tej okazji laurki, życzenia, wiersze i piosenki. Sami natomiast otrzymali fotoksiążki ze zdjęciami, które ilustrują najważniejsze wydarzenia z ich pierwszych lat nauki.
                                                                                                      wych. Małgorzata Gąbka

      Młodzi kibice

Tak dzieci z klasy II b cieszą się z wyjścia Polaków z grupy na EURO 2016. Gratulacje dla naszej drużyny!

     „Porządkujmy stare, historyczne nagrobki”

We wtorek, 21 czerwca uczniowie klasy IV b razem z wychowawczynią udali się na miejscowy cmentarz, aby kontynuować akcję „Porządkujmy stare, historyczne nagrobki”.
Wzorem lat ubiegłych oczyścili dwa pomniki: Koźmianów i Piersickich. Bychawianie, przebywający w tym czasie na cmentarzu, z sympatią i aprobatą patrzyli na ogromne zaangażowanie dzieci, które nie bacząc na upał, z mozołem usuwały chwasty i wszędobylski mech z kamiennych płyt. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zobaczcie sami!
                                                                                                                      Teresa Tracz

     Dzień Rodziny w klasie II b

20 czerwca z okazji Dnia Rodziny uczniowie klasy II b zaprezentowali swoim rodzicom przygotowane wiersze, piosenki i tańce. Wspólna zabawa, prezenty oraz poczęstunek dostarczyły wiele radości
i uśmiechu wszystkim uczestnikom spotkania.
                                                                                                                 Bożena Warda  

      Trzecioklasiści na wycieczce

 10 czerwca 2016 r. uczniowie klas trzecich przeżyli niezapomnianą przygodę podróżując po malowniczej ziemi kieleckiej. Pierwszy punkt bogatego planu wycieczki to zwiedzanie Alei Miniatur „Wonderful Word” w Krajnie Zagórzu, gdzie w skali 1:25 mogli podziwiać Wieżę Eiffla, Krzywą Wieżę w Pizie, Coloseum, Operę w Sidney, Fontannę Di Trevi, Łuk Triumfalny, Taj Mahal, Statuę Wolności, Biały Dom, Big Ben, Akropol, Piramidę Cheopsa i wiele innych dzieł światowej architektury. Następnie zwiedzili rezerwat geologiczny Kadzielnia i Muzeum Zabawek w Kielcach. W drodze powrotnej czekała ich kolejna atrakcja – jedne z największych ruin zamku w Polsce, czyli Krzyżtopór w Ujeździe. Dzieci wróciły do domu pełne niezapomnianych wrażeń i wzbogacone o solidną porcję wiedzy o swoim pięknym kraju!
                                                                                           wych. Małgorzata Gąbka

      Szkolny konkurs „I LIKE ENGLISH”

W dniu 8 czerwca 2016 roku 17 uczniów klas VI, 31 uczniów klas V oraz 16 uczniów klas IV, wzięło udział w szkolnym konkursie języka angielskiego „ I like English”. Wyniki tutaj
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy udanych wakacji.

 
      Szkolny konkurs "Św. Jan Paweł II”

Tradycją naszej szkoły jest przeprowadzenie konkursu o św. Janie Pawle II. Głównym celem tego konkursu jest poznanie przez uczniów niezwykłej osoby- Wielkiego Polaka- Św. Jana Pawła II. Uczniowie klas V a i V b mogli bliżej poznać historię papieża Polaka podczas zajęć prowadzonych podczas realizacji projektu edukacyjnego pt.,, Św. Jan Paweł II - moim wzorem do naśladowania”. Uczniowie klas IV-VI 31 maja 2016r rozwiązywali test wiedzy . Natomiast uczniowie klas I-II wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Św. Jan Paweł II w oczach dzieci”.
Wyróżnieni uczniowie tutaj
                                                                                                      M. Ziętek, ks. L.Tałanda
                                                              


      Finał Turnieju Dzikich Drużyn

W  poniedziałek 6 czerwca 2016 r. na boisku Orlika" odbył się finał Turnieju Dzikich Drużyn w mini piłce nożnej o puchar Burmistrza Bychawy. Pięć drużyn rozegrało pomiędzy sobą dziesięć meczy. Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pucharami, które zostały zakupione ze środków Urzędu Miejskiego w Bychawie. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Woli Gałęzowskiej. Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy i zapraszamy za rok.

     Dzień Dziecka klasy II c

Uczniowie z klasy IIc przeżyli - dzięki swoim kochanym Rodzicom i Dziadkom - niezapomniany Dzień Dziecka w gospodarstwie agroturystycznym "U Gieni" w Kiełczewicach Dolnych. Na miejscu wszystkich przybyłych powitała pani Genowefa Baran, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne na początku pobytu uczniowie mieli okazję poznać przeróżne zwierzęta w nim żyjące m.in. bardzo towarzyską alpakę Wojtka. Warsztaty kulinarne to był następny punkt programu, podczas których dzieci uczyły się lepienia pierogów. Nie brakowało także emocjonującej zabawy terenowej tzw. "Quest po okolicy", podczas której - na piechotę - wycieczkowicze mogli poznać nie tylko uroki Kiełczewic Dolnych, ale także okolicznych wiosek. Quest zakończył się przejażdżką furami konnymi! Po powrocie do gospodarstwa na wszystkich czekały "góry" przepysznych pierogów: "ruskich", "strzyżewickich", z kapustą i grzybami, z truskawkami i jagodami. Na zakończenie tego bardzo aktywnego dnia p. Gienia zaprosiła dzieci na występ klowna, gry i zabawy na dmuchanym zamku, malowanie twarzy, dmuchanie gigantycznych baniek mydlanych i wiele, wiele innych zabaw. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wrócili do Bychawy i długo będą wspominać ten wyjazd, który był pełen emocji i wspaniałych przeżyć.
                                                                                                                      Dorota Drążek

     „Znani bychawianie czytają dzieciom" – Marek Kuna

1 czerwca, w dniu swojego święta, uczniowie klasy IIIc zaprosili do klasy niezwykłego gościa – znanego regionalistę Pana Marka Kunę. Spotkanie odbywało się w ramach projektu „Znani bychawianie czytają dzieciom”. Gość już od pierwszej chwili wzbudził zainteresowanie dzieci prezentując oryginalny kapelusz i kamizelkę w kowbojskim stylu. „Po aktorsku”, jak określają to uczniowie, przeczytał fragmenty ulubionych książek z dzieciństwa, dodając ciekawy komentarz i wzbogacając swój przekaz niezwykłą indiańską muzyką. Potem odpowiadał na pytania dzieci, a te dotyczyły głównie ciekawostek związanych z Bychawą i jej okolicą. Na koniec gość zaprosił dzieci na edukacyjny spacer po pobliskim parku. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem jego wielkiej wiedzy na temat fauny i flory tego miejsca. Ten pełen miłych wrażeń dzień zakończyliśmy delektując się pysznymi lodami w cieniu starej wierzby.
                                                                                                 wych. Małgorzata Gąbka

     Turniej Dzikich Drużyn rozpoczęty

W poniedziałek 30 maja  2016 r. rozpoczęły się, jak co roku, rozgrywki Turnieju Dzikich Drużyn w mini piłce nożnej, organizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy Podkowa"  działający  przy  naszej szkole. Do  turnieju  zgłosiło się 5 drużyn /cztery z naszej szkoły, jedna ze szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej/. Na murawie Orlika", przy pięknej, słonecznej pogodzie rozegranych zostało pięć meczy, wszystkie sędziowane przez pana Andrzeja Miszczaka. Finał rozgrywek już za tydzień, w poniedziałek 6 czerwca. Zapraszamy zawodników i kibiców.
                                                                                                                     K. Kostrzewska

      Nasi artyści na dużej scenie

28.05.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział XVII Ogólnopolski Festiwalu W KRAINIE PIEROGÓW-NA KULINARNYM SZLAKU WSCHODNIEJ POLSKI. Uczniowie klasy 6 a przedstawili scenkę „Darcie pierza” - grupa przygotowana przez panią Teresę Tracz. Następnie wybrzmiały popularne melodie amerykańskie w stylu country wykonywane przez zespół instrumentalny oraz piosenki laureatów szkolnego konkursu piosenki(Eliza Kusy i Miłosz Widerlik). Na koniec naszych występów ponownie Eliza K. z zespołem tanecznym brawurowo zaśpiewała piosenkę „This Is Me ”.
                                                                                                    Krzysztof Mendykowski

     Wyprawa na Farmę Iluzji

24 maja 2016r. klasy II a i II b odwiedziły Farmę Iluzji. Ilość atrakcji zapewniła uczestnikom szaleńczą zabawę, pełną niespodzianek, radości. Opuszczaliśmy to niezwykłe miejsce ociągając się, bo chciałoby się przedłużać ten „zabawowy stan”.
                                                                                                     B. Warda i S. Wrzesińska

     Sport szkolny - mini piłka nożna

W czwartek 19 maja 2016 r. w Wysokiem, odbyły się Powiatowe Igrzyska w mini piłce nożnej, podczas których drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce. Chłopcy wygrali dwa mecze: z drużyną z Niemiec 3:1 i z Bełżyc 3:2. Gratulacje!       Klasy pierwsze w Magicznych Ogrodach

17 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do bajkowej krainy „Magicznych Ogrodów” we wsi Trzcianki koło Janowca.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i udali się na terenowe zajęcia edukacyjne. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach, podczas których musiały wykazać się wiedzą oraz zręcznością i sprawnością fizyczną. Po zajęciach edukacyjnych uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali teren Magicznych Ogrodów.
Magiczne Ogrody to niezwykły świat drzew, kwitnących krzewów i kwiatów oraz postaci: olbrzymich gąsienic, smoków, skrzatów, wróżek, magicznych ptaków i Krasnoludów. Każda z krain baśni i fantasy oferuje atrakcje, zaplanowane tak aby wspierały wszechstronny rozwój zmysłów i wyobraźni dziecka.
Wycieczka okazała się bardzo udana! Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
                                                                                                      Małgorzata Grabczyńska

     Finał XVI Gminnego Konkursu Matematycznego

17 maja 2016 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole zawody finałowe XVI Gminnego Konkursu Matematycznego pod honorowym patronatem Burmistrza Bychawy.
Laureaci konkursu z naszej szkoły:
    Klasa piąta:
I miejsce: Aleksandra Zych /V a/
II miejsce: Matesz Borowski /V a/
    Wyróżnienia:
Gabriela Golik /V a/
Paulina Sulowska /V b/
Nadia Niedźwiadek /V d/
Gabriela Dziurda /V c/
    Klasa szósta:
II miejsce: Wiktor Długoszek /VI b/
     Wyróżnienia:
Kacper Dudek /VI b/
Zuzanna Dyś /VI a/

                                                        Lista wszystkich laureatów tutaj

       Konkurs Wiedzy Prewencyjnej Jestem  Bezpieczny"

14 maja 2016 roku  już po raz szesnasty komenda Miejska Policji w Lublinie zorganizowała Konkurs Wiedzy Prewencyjnej Jestem  Bezpieczny" w którym udział wzięli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Lublina oraz gmin Niemce, Bychawa i Bełżyce. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swym codziennym życiu , rozwijanie postaw umożliwiających unikanie ,zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw, zapoznanie dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.  W eliminacjach szkolnych wyłonionych zostało 3 uczniów, którzy reprezentowali naszą gminę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie  byli to: Łukasz Rusinek  /IV b/,   Mateusz Borowski  /V a/ i Mateusz Owczarek  /VI a/. 
W finale na szczeblu Komendy Miejskiej wzięło udział 13 szkół. Rywalizacja była zacięta, po kilku dogrywkach zwycięzcami 3 pierwszych miejsc zostały szkoły podstawowe z Lublina. Pomimo tak zaciętej rywalizacji na twarzach wszystkich uczestników było widać uśmiech tym bardziej, że nikt nie wyszedł bez dyplomu i nagrody bez względu na uzyskany wynik., Gratulujemy.
 
                                                                                                              Regina Kloc

     „Znani bychawianie czytają dzieciom" – Joanna Stanicka

W naszej szkole nie ma chyba dziecka, które nie znałoby Pani Joanny Stanickiej – pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie. Jeszcze bliżej mieli okazję ją poznać uczniowie klasy I „a”, którzy 13 maja 2016 r. w ramach projektu edukacyjnego „Znani bychawianie czytają dzieciom” gościli panią Asię w swojej klasie. Pani Asia zaprezentowała dzieciom trzy krótkie opowiadania z książki pt. „Czarodziejskie słowo” W. Osiejewej. Dzieci słuchały tekstów w skupieniu, gdyż po każdym opowiadaniu czekały na nie pytania–zagadki i nagrody. Po prezentacji książki, pierwszoklasiści zadawali pani Asi mnóstwo pytań dotyczących jej dzieciństwa, lat szkolnych, ulubionych książek, piosenek, programów telewizyjnych i pracy zawodowej. Pierwszaki miały także okazję razem z Panią Joasią wykonać piękne zakładki do książek. Dzieci w podziękowaniu za wizytę wręczyły Pani Asi bukiet kwiatów oraz album zawierający rysunki osobiście przez nie wykonane, przedstawiające jej pracę jako bibliotekarza. Miły gość pożegnał się z dziećmi częstując je cukierkami i ciasteczkami.
                                                                                                      Małgorzata Grabczyńska

     XXXV Mały Konkurs Recytatorski

12 maja 2016 r. w Bychawskim Centrum Kultury odbyły sie eliminacje gminne XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego. Laureatami konkursu zostali: Miłosz Widerlik /VI A/, Maria Mituła /III C/, Julia Żak /III C/, Alicja Korba /III C/, Dagmara Budzyńska/ III A/, Zuzanna Marcinek/ III B/, Kamila Krawczyk /II D/, Oliwia Kmieć /I A/ i Zuzanna Błasik /I B/. Wyróżnieni uczniowie: Zuzanna Górska /II A/, Julia Urban /II B/ i Alicja Surma /III A/.
16 maja 2016 r. w Piotrowicach odbyły się eliminacje powiatowe. Z dziewięciorga uczniów reprezentujących naszą szkołę do turnieju wojewódzkiego zakwalifikowało się troje: Zuzanna Marcinek /III b/, Julia Żak /III c/ i Miłosz Widerlik /VI a/. Wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Błasik /I b/ i Maria Mituła /III c/.
Gratulujemy recytatorom udanego występu i życzymy powodzenia w Lublinie!

       Sport szkolny - mini piłka nożna

We wtorek 10 maja 2016 r. w Wysokiem, odbyły się eliminacje powiatowe w mini piłce nożnej, podczas których drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła I miejsce. Chłopcy wygrali dwa mecze: z Krzczonowem 3:0 i z Maciejowem 10:0. Gratulacje!  

    
     „Znani bychawianie czytają dzieciom’’ – Agnieszka Sawicka

6 maja 2016 r. uczniowie klasy III b w ramach projektu edukacyjnego „Znani bychawianie czytają dzieciom” gościli panią Agnieszkę Sawicką właścicielkę restauracji – baru „U Saszy”.
Pani Sawicka zaprezentowała dzieciom fragment książki Marcina Pałasza „Wakacje w wielkim mieście”. Zabawny tekst o „wybuchowym rosole” rozbawił i zainteresował uczniów. Po prezentacji książki, trzecioklasiści zadawali pani Agnieszce mnóstwo pytań dotyczących jej dzieciństwa, lat szkolnych, ulubionych książek, piosenek, programów telewizyjnych i pracy zawodowej. Dzieci zainspirowane wypowiedziami gościa zaśpiewały piosenkę o zupie pomidorowej, a kilku chłopców zadeklarowało , że w przyszłości wybiorą zawód kucharza. Następnie odbyła się degustacja szaszłyków owocowych, przygotowanych samodzielnie przez uczniów. Pani Sawicka przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę w postaci czekoladowych babeczek, które błyskawicznie zniknęły z wielkiej tacy. Na koniec trzecioklasiści mogli obejrzeć wystawkę książek o tematyce kulinarnej dostępnych w szkolnej bibliotece, przymierzyć strój szefa kuchni i pozować w nim do zdjęć. Dziękując za ciekawe i pełne humoru spotkanie, dzieci wręczyły miłemu gościowi bukiet kwiatów.
                                                                                                                 Małgorzata Rapa

    
     „Znani bychawianie czytają dzieciom’’ – burmistrz Bychawy Janusz Urban

Niewielu mieszkańców Bychawy wie, że burmistrz naszego miasta jako mały chłopiec marzył, aby zostać pilotem myśliwca, że najlepiej lubił bawić się w tzw. „dołek” i grać w kapsle oraz że od dzieciństwa uwielbia frytki i gołąbki. Wiedzą to natomiast uczniowie klasy III „a”, którzy wraz z wychowawczynią zaprosili go na spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Znani bychawianie czytają dzieciom”. Spotkanie odbyło się 6 maja 2016 r. w bibliotece szkolnej i stało się okazją do poznania pana Janusza Urbana od mniej oficjalnej strony. Zaproszony gość podbił serca dzieci, a zwłaszcza chłopców, informacją, że od dziecka jest fanem serii książkowej i filmowej „Star Wars”. Dzieciom przeczytał fragment książki „Wektor Pierwszy”, która należy właśnie do tej serii. I chociaż nie jest to książka dziecięca, uczniowie z dużym skupieniem śledzili losy bohaterów gwiezdnych przestworzy. Poznali również tytuły innych ulubionych książek z okresu jego dzieciństwa. Pytań do gościa było bardzo dużo. Była również „obywatelska” dziecięca sugestia, że w mieście przydałby się park linowy. Dzieci doceniły spontaniczność i szczerość gościa, ładnie mu podziękowały i na pamiątkę wręczyły album zawierający rysunki osobiście przez nie wykonane, przedstawiające jego pracę jako włodarza miasta. Dodatkowym upominkiem był również rysunek jednej z uczennic, oprawiony w ramkę, przedstawiający ruiny zamku na Podzamczu. Gość pożegnał się z dziećmi „na słodko”, częstując je zawartością torby z napisem „I Bychawa”.
                                                                                                      Anna Rymarz, Urszula Pytlak

      Sport szkolny - mini piłka nożna

W czwartek 5 maja 2016 r. w Bychawie, na murawie „Orlika", przy pięknej, słonecznej pogodzie, rozegrane zostały Gminne Igrzyska w mini piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce, ulegając rywalkom ze Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej, chłopcy wygrali, pokonując kolegów z Woli Gałęzowskiej i Starej Wsi Drugiej. Gratulacje!

     Świętujemy rocznicę

4 maja w naszej szkole odbył się apel poświęcony 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.


       Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie

29 kwietnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Otwartym Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie. Uczniowie „Jedynki” zaprezentowali swoje umiejętności i talenty. Szóstoklasiści mogli podziwiać starszych kolegów zarówno w występach wokalno – tanecznych, jak również przy prezentacji swoich zainteresowań. Uczestniczyli również w zajęciach z języków obcych, historii, chemii, fizyki oraz geografii. Na zakończenie odbył się Międzyszkolny Turniej Sportowy.


     Wycieczka klas II  Janowa Lubelskiego

W piątek 29 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IIc i IId wraz z opiekunami nauczycielami: p. Dorotą Drążek, p. Elżbietą Małecką, p. Dorotą Piskorską, p. Moniką Ziętek i czwórką rodziców, pojechali na wycieczkę krajoznawczą do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski. Przewodnikami byli panowie Artur i Tomasz z Bagiennego Bractwa Obserwatorów Terenowych. Uczniowie najpierw zawitali do Pracowni Garncarskiej p. Henryka Kurzyny w Łążku Garncarskim, gdzie własnoręczne lepili na prawdziwym kole garncarskim- dzbanki, miseczki, wazoniki! Po powrocie do Janowa Lubelskiego rozpoczęła się szalona jazda wojskowymi ciężarówkami (VOLVO C306) po przepięknych Janowskich Lasach!
W Ostoi Konika Biłgorajskiego w Szklarni mali turyści wysłuchali opowieści p. Zbyszka Butryna o korzeniach rasy i o hodowli koni. Mieli też okazję z bliska obserwować tabun. Podczas pobytu w tym pięknym miejscu wycieczkowicze zajadali się - zakupionymi przez rodziców - przepysznymi kiełbaskami grillowanymi na ognisku! Najedzeni obejrzeli środowisko przekształcone przez bobry, wzięli udział w konkursie o życiu i wyglądzie bora, zwiedzili wystawę przyrodniczą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa w Janowie Lubelskim. Następnie podzielono uczniów na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w zabawach rekreacyjnych "Sztukmistrzowski Majstersztyk". W tym samym czasie pozostałe osoby odbywały podróż przez Lasy Janowskie na rowerach zwanych pendzokami. Później nastąpiła zamiana grup.
Ładna pogoda, wspólna zabawa i pyszny poczęstunek na długo zostaną w naszych wspomnieniach.
                                                                                                              Dorota Drążek

     „Znani bychawianie czytają dzieciom’’ – ks. proboszcz Andrzej Kuś

28 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I „c” w ramach projektu edukacyjnego „Znani bychawianie czytają dzieciom’’ mieli okazję gościć proboszcza naszej parafii ks. Andrzeja Kusia. Gość zaprezentował pierwszoklasistom dwa bardzo ciekawe opowiadania: „Rybka” M. Musierowicz ze zbiorku „Hihopter’’ oraz „Znaleziony przyjaciel” O. Nassalskiego z książki „Rok wielkiej przygody”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali księdza i słuchali czytanych przez niego tekstów. Po prezentacji utworów dzieci chętnie wypowiadały się na ich temat. Mogły również zadawać księdzu różne pytania. Najbardziej interesowało ich dzieciństwo księdza, jego lata szkolne, ulubione rozrywki, ulubione książki. Znalazły również odpowiedź na intrygujące ich pytanie, czym różni się proboszcz od innych księży i co należy do jego obowiązków. Gość w zrozumiały dla pierwszoklasistów sposób udzielił wszelkich wyjaśnień, udowadniając tym samym, że potrafi nawiązać bardzo dobry kontakt nawet z najmłodszymi parafianami. Na pożegnanie uczniowie wręczyli księdzu album utworzony z ich prac plastycznych, zatytułowany „Ksiądz proboszcz Andrzej Kuś w oczach dzieci”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek dla dzieci o tematyce religijnej oraz związanych z zainteresowaniami gościa. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania i chciałyby w przyszłości poznawać równie ciekawych ludzi.
                                                                                                                   Teresa Czajka

     Paraolimpijczycy w naszej szkole

W środę 27 kwietnia w naszej szkole gościliśmy niezwykłych ludzi. Odwiedzili nas członkowie Fundacji „Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport” wybitni sportowcy, wielokrotni medaliści paraolimpijscy, Mistrzowie Świata i Europy: Arkadiusz Jabłoński, Radosław Stańczuk, Grzegorz Pluta i Rafał Treter.
W ramach swojej działalności edukacyjnej z sukcesem prowadzą oni m.in. pokazy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas prezentacji dzieci i młodzież mają okazję poznać szermierkę na wózkach i samodzielnie zawalczyć z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Tak było i u nas. Uczeń z klasy czwartej poznał kilka podstawowych elementów szermierczych, a chłopcy z klasy szóstej mogli usiąść na wózkach i stoczyć pojedynek pomiędzy sobą.
Podczas takich spotkań dzieci dowiadują się, jak eliminować niebezpieczne sytuacje ze swojego życia i jak im zapobiegać. Zmieniają sposób postrzegania niepełnosprawnych – poznają je jako osoby ambitne i samodzielne, osiągające wybitne osiągnięcia, po prostu jako zwykłych-niezwykłych ludzi z marzeniami, sukcesami i pasjami. Są to lekcje tolerancji, integracji, nauki o drugim człowieku, w którym łączą teorię z praktyką /źródło:www.akademiaintegracji.pl/
Dziękujemy naszym gościom za dwie godziny wspaniałej lekcji życia.
                                                                                                                      K. Kostrzewska  

     Jakie gimnazjum wybrać?

25 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas VI z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie. Celem spotkania było zapoznanie  szóstoklasistów z ofertą edukacyjną Gimnazjum nr 2.

     „Spotkanie na łące"

Uczniowie klasy I "c" wraz z wychowawcą ciesząc się z nadejścia wiosny przygotowali przedstawienie pt. „Spotkanie na łące". Dzieci same decydowały jaką postać chcą zagrać i jak mają wyglądać ich stroje (biorąc pod uwagę jak najmniejszy koszt), które wykonały z pomocą rodziców. Po ustaleniu z wychowawcą scenografii uczniowie chętnie pomogli w jej wykonaniu. Na zajęciach dodatkowych przygotowali zaproszenie dla grupy dzieci, którym chciały się zaprezentować. Przedstawienie mieli okazję obejrzeć uczniowie klasy I "b" wraz z wychowawcą i grupą przedszkolną „Nutki". Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor z grupą uczniów przebywających w tym dniu w świetlicy szkolnej. Wszyscy doskonale się bawili słuchając wiosennych rytmów.
                                                                                                         wych. Teresa Czajka

     Światowy Dzień Ziemi ‘2016 pod hasłem „Palący Temat – Niska Emisja!”

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi.

 

      „Calineczka"

21 kwietnia 2016 r. Bychawski Teatrzyk Dziecięcy działający przy Bychawskim Centrum Kultury zaprosił uczniów klas I-III naszej szkoły na przedstawienie teatralne na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka" do którego scenariusz napisał p. Adam Szafraniec, a wyreżyserował p. Mateusz Wróblewski.
Niewątpliwym atutem tego przedstawienia, który urzekł wszystkich widzów była mistrzowska gra młodych aktorów, bajkowa scenografia, barwne kostiumy, piosenki wpadające w ucho odbiorców, którzy mogli przenieść się w czarujący i niezwykły świat.
Widzowie z zapartym tchem obserwowali losy maleńkiej Calineczki, która porwana przez złą żabę tułała się po świecie aby w końcu trafić do Królestwa Kwiatów gdzie żyła długo i szczęśliwie u boku Księcia Elfów.
Młodzi aktorzy, za pracę włożoną w przygotowanie spektaklu, zostali nagrodzeni wielkimi brawami.
                                                                                                                  Dorota Drążek

      Spotkanie autorskie

19 kwietnia 2016 r. uczniowie kl. II „b” i III „a” uczestniczyli w spotkaniu ze Zbigniewem Kołbą, autorem książki dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Książka ta ukazuje, jak dziecko przez zabawę może nauczyć się kontaktu z mapą, stwarzając tym samym podstawy do polubienia w przyszłości geografii. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie i jest jedną z form realizacji przez naszą szkołę programu rządowego „Książki naszych marzeń” oraz przykładem współpracy bibliotek: szkolnej i publicznej.
                                                                                    Urszula Pytlak - nauczyciel bibliotekarz

        „Moje dziecko w szkole"

14 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Bychawie odbyło się spotkanie informacyjne połączone z prelekcją na temat "Sześciolatek i siedmiolatek w szkole" dla rodziców dzieci 6 i 7-letnich, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I.
Spotkanie miało charakter informacyjny. Przybyłych rodziców powitała Pani Dyrektor Małgorzata Tudrujek. Zapoznała ona obecnych ze strukturą pracy szkoły i planowaną organizacją pracy w klasach pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Poinformowała rodziców o pracy świetlicy szkolnej, a także o możliwości skorzystania z bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych na terenie szkoły.
Następnie głos zabrała pani Małgorzata Guellard metodyk z Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Lublinie i zapoznała rodziców z elementami, które decydują o tym czy dziecko jest gotowe na podjęcie nauki w I klasie szkoły podstawowej
Ofertę edukacyjną naszej szkoły przedstawiła pani Małgorzata Grabczyńska, posiłkując się przygotowaną przez siebie prezentacją multimedialną.
                                                                                                              M. Grabczyńska

      Sprawdzian w klasie szóstej już za nami

We wtorek 5 kwietnia 2016 roku w całej Polsce szóstoklasiści pisali sprawdzian. Wyniki poznamy pod koniec maja.

 

     Sprawdzian w klasie szóstej - wtorek, 5 kwietnia!

 

     Ze świątecznymi życzeniami

Życzymy, aby te Święta Wielkanocne przepełnione były pokojem, miłością i odpoczynkiem w gronie najbliższych. Niech radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego odnowi wiarę i wniesie nadzieję, a powracająca do życia natura będzie natchnieniem w codziennym życiu. W tym świątecznym czasie składamy serdeczne życzenia: Wesołego Alleluja!!!
Uczniowie, Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Bychawie.
Z takimi życzeniami oraz własnoręcznie wykonanymi pisankami udali się nasi uczniowie do Burmistrza Bychawy oraz jego zastępcy, do Pani Skarbnik, do redakcji Gazety Bychawskiej, do Dyrekcji L.O. im ks. A . Kwiatkowskiego oraz do księży pracujących w naszej parafii. Uczniowie nie zapomnieli również złożyć świątecznych życzeń pani Dyrektor M. Tudrujek oraz pani wicedyrektor B. Szwałek.
                                                                                                                   Monika Ziętek

     Szkolny konkurs „Najładniejsza pisanka"

Na konkurs uczniowie przynieśli 126 pisanek, wykonanych w sposób tradycyjny jak i nowoczesny. Pisanki wyróżniały się wielkością, kolorami i techniką wykonania.
W poniedziałek 21.03.2016 r. jury w składzie: p. wicedyrektor B. Szwałek, ks. L. Tałanda,
p. K. Mendykowski, p. M. Ziętek oraz przedstawicielki uczniów wyróżnili prace, którymi autorami byli:
Weronika Polska kl. I a
Łucja Frączek kl. I c
Dawid Rodak kl. I c
Alicja Dyguła kl. II a
Paweł Mańkowski kl. II a
Kornelia Kazubska kl. II a
Aleksandra Komorowska kl. II b
Patrycja Baran kl. II b
Kuba Widomski kl. II c
Dawid Porębski kl. II c
Gabriela Trzcińska kl. II c
Karol Ziętek kl. II c
Emilia Szacoń kl. III b
Jakub Kostruba kl. IV a
Weronika Winiarczyk kl. IV b
Kamila Ziętek kl. V a
Patrycja Szacoń kl. V c
Weronika Janik kl. V d
Wszystkim uczniom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!!!
                                                                                                         Monika Ziętek

      Wielkanocne śniadanie w klasie II c

W środę 23 marca 2016 r. w klasie IIc zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Uczniowie wraz z wychowawczynią, w nawiązaniu do tradycji (którą poznawali na zajęciach lekcyjnych), przygotowali wielkanocne śniadanie. Wspólnie nakryli do stołu. Na obrusie ustawili przyniesione z domów ozdoby: wielkanocne baranki, wielkanocną palmę, kolorowe pisanki, gałązki bukszpanu. Zgodnie z obyczajem nie zabrakło jaj, kiełbasy i chleba. Dzięki zaangażowaniu rodziców można było skosztować między innymi wielkanocną babę i przepysznego mazurka. Wszyscy miło spędzili ten czas, życząc sobie pięknych i radosnych Świąt.
                                                                                                              wych. Dorota Drążek


       Spotkanie wielkanocne w klasie II d

Dnia 22 marca 2016 r. uczniowie kl. II d zorganizowali wielkanocne śniadanie. Odświętnie udekorowali stół i samodzielnie przygotowali poczęstunek, tzw. "jajeczko". W świątecznym nastroju rozmawiali o tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Nawzajem złożyli sobie życzenia i w doskonałych nastrojach rozeszli się do domów.
                                                                                                               Elżbieta Małecka

      Wiosno, ach to Ty!

21 marca większość uczniów naszej szkoły ubrała się na zielono. W ten kolorowy  sposób przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny. Mamy nadzieję, że nasze wesołe miny i kolorowe stroje odgonią deszcz i  niepogodę i w końcu przyjdzie do nas upragniona słoneczna, zielona wiosna.
                                                                                                               Samorząd Uczniowski

      Wiosennie i wielkanocnie w III c

Do klasy IIIc na dobre zawitała wiosna! Dzieci poczuły ją wszystkimi zmysłami wykonując piękne kolorowe dekoracje i degustując własnoręcznie przygotowane koktajle owocowe. Śpiewały też wiosenne piosenki połączone z ruchową improwizacją i bawiły się na boisku w promieniach wiosennego słońca.
                                                                                               wych. Małgorzata Gąbka

      Tradycyjne powitanie wiosny przez klasę II a

Marzanna spalona - zima utopiona!

       Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe

17 marca 2016 r. w Lublinie odbyły się eliminacje powiatowe XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentował Adrian Dziadosz, uczeń kl. IV "b" zajmując II miejsce w I grupie wiekowej (szkoły podstawowe). Zwycięzcy gratulujemy tak wysokiego wyniku.                                                    
                                                                                                                   Regina Kloc

       „Znani bychawianie czytają dzieciom" - Mateusz Wróblewski

16 marca 2016 r. klasa II a, miała okazję, poznać jednego z radnych Bychawy pana Mateusza Wróblewskiego, który jest również pracownikiem Bychawskiego Centrum Kultury. Uczniowie wysłuchali szkolnych wspomnień gościa, mogli poznać jego pasje i zainteresowania. Teatralne umiejętności naszego bychawianina, przełożyły się na wspólne ciekawe i zabawne chwile gimnastyki języka. Uczniowie zainteresowani zabawą w teatr, otrzymali zaproszenie do udziału w zajęciach teatralnych w BCK, prowadzonych przez Pana Mateusza. I wreszcie nastąpił moment, w którym uczniowie otrzymali porcję mistrzowskiej prezentacji, obszernych fragmentów książki Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Pan Mateusz czytał „pchłę” w taki sposób, że co chwila uczniowie wybuchali radosnym śmiechem. Spotkanie zachęciło dzieci do zapoznania się z dalszymi przygodami głównej bohaterki, tym bardziej, że nasz niezwykły gość podarował uczniom piękny egzemplarz „PCHŁY SZACHRAJKI”. Natomiast dzieciaki wręczyły gościowi podziękowanie i odznakę „Bychawianie czytają”.
                                                                                                        Sławomira Wrzesińska

     Szkolny Konkurs Piosenki

Dnia 9 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Bychawie odbył się Szkolny Konkurs Piosenki, który jednocześnie był eliminacją do Gminnego Konkursu Piosenki - Kamerton. Uczestniczył 12 wykonawców (uczniowie kl. 4-6), którzy zaprezentowali jedną piosenkę. Jury po wysłuchaniu wszystkich wykonawców nominowało 6 solistów, którzy będą reprezentować szkołę Kamertonie w Bychawskim Centrum Kultury.
                 Wyniki szkolnego konkursu piosenki:
1 miejsce (ex aequo): Eliza Kusy i Miłosz Widerlik
3 miejsce: Natalia Grabowska
Wyróżnienia: Oliwia Asyngier, Wiktoria Drzewosz, Aleksandra Imgrond.

Ponadto Eliza z Miłoszem nagrają swoje konkursowe piosenki w profesjonalnym studiu nagrań - Dźwiękownia Trzecia Kolonia - link
                                                                                                         Krzysztof Mendykowski

     Wystawa albumów

„Piękno polskich zabytków” to hasło wystawy zorganizowanej w marcu w bibliotece szkolnej, prezentującej albumy wykonane przez uczniów kl. IV w ramach projektu edukacyjnego „Chronimy ślady przeszłości”. Projekt ten jest elementem składowym realizacji programu „Książki naszych marzeń”.
Główne zadania dla uczniów uczestniczących w projekcie polegały na:
1) zgromadzeniu materiału ilustracyjnego przedstawiającego zabytki Polski;
2) sporządzeniu krótkich opisów zabytków przedstawionych na ilustracjach z wykorzystaniem
księgozbioru biblioteki szkolnej;
3) utworzeniu albumów zabytków Polski z podziałem na krainy historyczno-geograficzne.
Projekt był realizowany pod kierunkiem nauczyciela historii p. Ewy Kąźmierak przy współpracy nauczyciela bibliotekarza. Poprzez udział w projekcie uczniowie poszerzyli
i utrwalili swoją wiedzę na temat polskich zabytków oraz krain historyczno-geograficznych Polski.
                                                                                                                     Urszula Pytlak

     

      Dzień kobiet w klasie III c

8 marca w klasie IIIc było radośnie, uroczyście i głośno! Tego dnia świętowały dziewczynki. Od chłopców otrzymały upominki – pięknie zapakowane kubeczki ze swoim imieniem. Oprócz tego były laurki, życzenia, zabawy przy muzyce i słodkości. Chłopcy zapewnili także swoim koleżankom „odrobinę luksusu”- własnoręcznie wykonany masaż przy pomocy wielkiej piłki. To był udany dzień, nie tylko dla dziewczynek!
                                                                                        wychowawczyni: Małgorzata Gąbka

      Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

W dniu 2 marca 2016 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Bychawie odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z gminy Bychawa -startując w odpowiednich kategoriach wiekowych. Szkołę reprezentowali: Izabela Bednarczyk /IV a/ ,Jakub Kostruba /IV a/, Weronika Winiarczyk /IV b/, Paweł Straszewski /IV b/, Adrian Dziadosz /IV b/, Łukasz Wożniak /V b/, Przemysław Malec /V /d/, Michał Pasztaleniec-Serafiński /VIa/, Bartłomiej Wyka /VI a/, Kaja Szewczyk /VI b/, Dominik Luterek /VI b/. Zwycięzcami etapu gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (w kategorii szkoła podstawowa) zostali:
Adrian Dziadosz - I miejsce, Izabela Bednarczyk - II miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie powiatowym w Lublinie.
                                                                                                            Regina Kloc

Informacja dla rodziców dzieci siedmioletnich i sześcioletnich
o zasadach przyjmowania do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej
w Bychawie w roku szkolnym 2016/2017

I. Obwód Szkoły Podstawowej w Bychawie obejmuje: Bychawa miasto, Gałęzów - Kolonia Pierwsza, Osowa Kolonia, Wola Duża – Kolonia, Leśniczówka, Łęczyca, Marysin, Osowa, Podzamcze, Wandzin, Wola Duża, Zadębie, Wincentówek, Zdrapy, Olszowiec – Kolonia, Olszowiec, Romanów.

II. Obowiązkiem szkolnym w roku szkolnym 2016/2017 objęte są dzieci siedmioletnie zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej w Bychawie, które przyjmuje się do szkoły na podstawie zgłoszenia. Wzór zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły. Zgłoszenia przyjmowane są od 15 marca do 15 kwietnia 2016r. Ponadto, rodzice/prawni opiekunowie dziecka, które ma inne miejsce zameldowania niż miejsce zamieszkania składają oświadczenie o miejscu zamieszkania dziecka w obwodzie Szkoły Podstawowej w Bychawie.

III. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Zainteresowanym rodzicom szczegółowych informacji udziela pracownik sekretariatu szkoły.

IV. Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu.

V. Postępowanie rekrutacyjne:

1. Postępowanie rekrutacyjne może rozpocząć się po uzgodnieniu z organem prowadzącym liczby oddziałów i ich liczebności, z zachowaniem miejsc rezerwowych dla uczniów przebywających do szkoły w ciągu roku szkolnego, zamieszkałych w obwodzie szkoły.
2. Jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, w postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły.
3. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
4. Warunkiem udziału w postępowaniu rekrutacyjnym jest złożenie do dyrektora szkoły przez rodziców/ prawnych opiekunów kandydata wniosku na druku określonym przez szkołę wraz z wymaganymi dokumentami. Wzór wniosku do pobrania na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły.
5. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym w roku szkolnym 2016/2017 określa zarządzenie Nr 6/OW/2016 Burmistrza Bychawy z dnia 29 stycznia 2016r. (które stanowi zał. nr 1).
6. Kryteria rekrutacji do publicznej szkoły podstawowej i ich punktację określa uchwała Nr XVII/107/2016 Rady Miejskiej w Bychawie z dnia 28 stycznia 2016r. (która stanowi zał. nr 2).
7. W wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat może uzyskać maksymalnie 45 pkt.
8. Kandydaci będą przyjmowani do szkoły kolejno wg uzyskanej liczby punktów w zależności od liczby wolnych miejsc.
9. W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników decyzję o przyjęciu kandydata (kandydatów) podejmuje komisja rekrutacyjna.
10. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzice/prawni opiekunowie kandydata mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danej szkoły.
11. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodziców/prawnych opiekunów kandydata z wnioskiem, o którym mowa w pkt. 10. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
12. Rodzice/prawni opiekunowie kandydata mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
13. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o którym mowa w pkt 12, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
                                                                                             Bychawa, dnia 26.02.2016r.
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2

Nazwa dokumentu

 Informacja o zasadach przyjmowania do klasy pierwszej pobierz
 Karta zgłoszenia dziecka do Szkoły Podstawowej w Bychawie pobierz
 Wniosek o przyjęcie kandydata do klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017 pobierz
 Wniosek o przyjęcie dziecka sześcioletniego do kl. I  na rok szkolny 2016/2017 pobierz
 Oświadczenie do kryterium nr 3 pobierz
 Oświadczenie do kryterium nr 4 pobierz
 Oświadczenie do kryterium nr 5 pobierz
 Oświadczenie do kryterium nr 6 pobierz
 Oświadczenie do kryterium nr 7 pobierz

 

     Walentynki 2016

W piątek 12 lutego  naszą szkołę opanowało walentynkowe szaleństwo.

Laureaci Szkolnego konkursu plastycznego „Najpiękniejsza kartka walentynkowa”:
I miejsce
      Karol Ziętek, kl. II c i Dominika Kurkowicz, kl. III c
II miejsce
      Jakub Wolski, kl. II c, Zuzanna Bis, kl. VI a, Amelia Cieślak, kl. III c
III miejsce
      Iga Rudzik, kl. II c i Oliwia Kmieć, kl. I a

Wyróżnieni uczniowie tutaj

     Walentynki w klasie III c

     „Nasza klasa ” – Marysia Mituła
     Jest pewna klasa
     (klasa, która ma w rękawie asa).
     Są tam i dziewczynki i chłopaki,
     no i robią dużo draki.
     Ale mają też dobre strony
     - nie są jak czarne wrony!
     Optymizmem tryskają,
     dobre oceny mają,
      prawie na wszystkim się znają!
     Więc już dużo wiecie
     I na pewno do zabawy dołączyć zechcecie!!!

Walentynki w IIIc rozpoczęła Marysia. Zaprezentowała wiersz, który sama wymyśliła, a pięknie go wygłaszając wprowadziła wszystkich w dobry nastrój. Potem oczywiście były niespodzianki – kartki z życzeniami, serduszka, lizaki, miłe słowa i wiele śmiechu! W radosnych nastrojach rozstaliśmy się na dwa tygodnie rozpoczynając ferie!
                                                                                           wychowawczyni - Małgorzata Gąbka

      Eliza wyśpiewała brąz

9 lutego 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Kajetana Koźmiana w Bychawce odbyła się trzecia edycja Gminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej, w którym tradycyjnie biorą udział uczniowie ze szkół podstawowych z gminy Bychawa. Trzecie miejsce zajęła Eliza Kusy (5c) – za wykonanie piosenki pt.”This is me” z filmu muzycznego „Camp Rock”.
Patronat nad konkursem objął Burmistrz Bychawy, który ufundował dla laureatów nagrody. Podziękowanie dla p. Urszuli Pytlak za opiekę nad uczennicą podczas konkursu.
                                                                                                            Krzysztof Mendykowski

      Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Od wielu lat, w lutym, na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W bieżącym roku był to wtorek 9 lutego. Tego dnia w naszej szkole we wszystkich klasach odbyły się krótkie pogadanki, uczniowie dostali ulotki, a korytarz szkolny zdobiły plakaty i gazetka. Wszystko dotyczyło bezpiecznego Internetu. Ale najważniejszym wydarzeniem tego dnia była DEBATA na temat jasnych i ciemnych stron Internetu, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów DBI „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Debatę przygotowali uczniowie klasy VI a z pomocą pani Krystyny Kostrzewskiej, szkolnego organizatora DBI w naszej szkole. Po jasnej stronie zasiadły uczennice: Zuzanna Małek, Natalia Wolska i Paula Rybaczek, po ciemnej uczniowie: Alan Szafran, Bartłomiej Wyka i Michał Pasztaleniec. Na widowni zasiedli uczniowie klas V i VI. Podczas debaty usłyszeliśmy zalety i wady Internetu, a widzowie zadawali pytania i żywo uczestniczyli w dyskusji. Wszyscy mogli się dowiedzieć, że Internet to wspaniały wynalazek, służący nam w wielu dziedzinach życia, który jednak ma też swoje ciemne strony. Ale lepszy Internet zależy od każdego internauty, który może sprawić, że będzie on miejscem bezpiecznym i przyjaznym, bo to my ponosimy odpowiedzialność za to, co robimy w sieci i w jaki sposób z niej korzystamy.
Dziękuję Zuzi, Natalii, Pauli, Alanowi, Bartkowi i Michałowi za zaangażowanie w przygotowanie debaty, która była czymś zupełnie nowym w naszej szkole i wymagała sporej odwagi.
                                                                                                                 Krystyna Kostrzewska

Laureaci Szkolnego konkursu plastycznego „Jestem bezpieczny w Internecie"
I miejsce - Natalia Przybylska /V a/
II miejsce - Natalia Wolska /VI a/
III miejsce - Łukasz Rusinek /IV b/ oraz Zuzanna Dyś /VI a/ i Bartłomiej Dyś /IV b/

      Dzień Bezpiecznego Internetu

W 2016 DBI będziemy obchodzić 9 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie!". Podczas obchodów DBI chcemy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. źródło

 

        63. Światowy Dzień Trędowatych

31.01.2016 r., 14 uczniów klasy II a po raz kolejny, prowadziło akcję na rzecz ludzi dotkniętych trądem. W kościele parafialnym w trakcie mszy świętej uczniowie przekazywali informacje na temat historii trądu, charakterystyki tej choroby, liczby chorych i obszarów występowania trądu na świecie oraz osób zaangażowanych w opiekę nad chorymi i aktualnych potrzeb i wyzwań w walce z trądem. Po każdej mszy świętej uczniowie prowadzili kwestę na potrzeby polskich placówek misyjnych dla ludzi chorych na trąd. Po zakończonej zbiórce pod opieką rodziców p. A.KONDRACKIEJ, p. E.SZAFRAN, p. J.PAWLAK, p. B.SKOCZYLAS, p. K.GÓRSKIEJ, p. I.LIPIŃSKIEJ, p. A.LIPIŃSKIEMU p. K.SZWAŁEK. - wolontariusze dokonali przeliczenia zebranej kwoty. Zebrana suma to 3060 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji Polskiej Raoula Follereau, która przekazuje fundusze polskim placówkom misyjnym w Afryce. Serdeczne podziękowania składam wszystkim pozostałym rodzicom towarzyszącym i zaangażowanym w akcję : p. AUGUSTYNOWICZ, p. DYGUŁA, p. JAROSIEWICZ, p. KORBA, p. KOSIDLAK, p. MAŃKOWSKIEMU, P. NOWAKOWI.
Na wyróżnienie zasługuje wspaniała postawa uczniów wolontariuszy:
KLASA II A – PIOTR AUGUSTYNOWICZ, ANNA BOCZEK, ALICJA DYGUŁA, ZUZANNA GÓRSKA, MICHAŁ JAROSIEWICZ, PATRYCJA KONDRACKA, JULIA KORBA, WIKTORIA KOSIDLAK, SZYMON LIPIŃSKI, PAWEŁ MAŃKOWSKI, AGATA NOWAK, ALEKSANDRA PAWLAK, BARTŁOMIEJ PAWLAK, IGOR SZAFRAN oraz ZUZANNA NOWAK – pięciolatka – przyszła uczennica naszej szkoły.
Szkoła otrzymała specjalne podziękowanie od Fundacji Polskiej Raoula Follereau w trakcie niespodziewanej, ale miłej wizyty prezesa Fundacji dr Kazimierza Szałaty w dniu 2 lutego 2016 r.
                                                                                                                 Sławomira Wrzesińska

      Zabawa choinkowa - 30 stycznia
      Podsumowanie osiągnięć I półrocza

Prymusi czytaj więcej>>

Laureaci konkursów  czytaj więcej>>

Stypendyści czytaj więcej>>


Uczniowie ze 100% frekwencją
 
czytaj więcej>>

Najlepsi sportowcy szkoły
 
czytaj więcej>>


 

więcej...

Copyright © by Szkoła Podstawowa w Bychawie

7